DEKOMUNIZACIJA: Bez spomenika Lenjinu

Izvor: Mondo, 18.Avg.2017, 19:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DEKOMUNIZACIJA: Bez spomenika Lenjinu

U ukrajinskim gradovima koji su pod kontrolom vlasti u Kijevu više nema nijednog spomenika vođi Oktobarske revolucije Vladimiru Lenjinu, izjavio je šef Ukrajinskog instituta za nacionalno sećanje Vladimir Vjatrovič.

Foto: youtube/screenshot

List Komersant prenosi da je Vjatrovič dopustio mogućnost da su neki spomenici ostali u selima ili u preduzećima.

"Prema našim informacijama, u gradovima na teritoriji koju kontroliše Ukrajina više nema Lenjina", >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << izjavio je Vjatrovič, koga Komersant naziva poznatim ideologom dekomunizacije Ukrajine.

Prema Vjatroviču, ukupno je uklonjeno 2.389 sovjetskih spomenika, od čega 1.320 Lenjinovih.

On je naveo da je većina njih uništena jer je reč o gipsanim statuama koje "ne predstavljaju ni materijalnu ni istorijsku vrednost".

Bronzane figure su pretopljene ili predate muzejima, a nekoliko je sačuvano za muzej "monumentalne sovjetske propagande" koji bi trebalo da se krajem godine otvori u Kijevu.

Na pitanje novinara šta će biti sa postoljima, Vjatrovič je rekao da će većina biti uklonjena jer je "Lenjinova senka previše gusta" ali da bi u manjim mestima, gde su se spomenici vođi boljševika nalazili u centru grada, mogli biti postavljeni spomenici "herojima rata protiv Rusije".

"Za dekomunizaciju nije važan samo rezultat, da svi Lenjini i (prvi šef sovjetske tajne policije Feliks) Djeržinski nestanu sa mape Ukrajine, sa ulica i trgova. Važan je i proces", izjavio je Vjatrovič.

Ukrajinski zakon "o osudi totalitarnih komunističkih i nacional-socijalističkih režima" kojim je zabranjeno isticanje sovjetskih simbola usvojen je 2015.

Njim se predviđalo uklanjanje sovjetskih spomenika i promena imena lokacija nazvanih po sovjetskim političarima.

LENJIN: Mumija crvenog faraona na redovnom servisu

U martu je u Zaporožju srušen najviši spomenik Lenjinu u celoj zemlji a parlament je promenio imena 152 naseljena mesta. Tako je u maju 2016. Dnjepropetrovsk postao Dnjepr.

Prvi talas rušenja Lenjinovih spomenika se desio na zapadu Ukrajine 1990. i 1991. Mnogi drugi su srušeni tokom krize u zimu 2013-2014, a proces je dobio ime "Lenjinopad".

ŠMINKANJE MRTVACA: Leš crvenog faraona u Moskvi

I iz ukrajinskog predsedništva je rečeno da je uklanjanje spomenika sprovedeno u skladu sa zakonom o dekomunizaciji.

"Ukrajina je zakonom odobrila dekomunizaciju i dejstvuje u skladu sa tim. Mi, kao ni Poljaci, ne diramo spomenike poginulima u Drugom svetskom ratu ali spomenici Lenjinu moraju biti uništeni. Isto tako, mi ne branimo da se prave muzeji za bivše idole", naveo je zvaničnik predsedništva koji je tražio da ostane anoniman.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je ranije za ukrajinski zakon o dekomunizaciji izjavila da je "nerazumljivo demontiranje zajedničke istorije kojim se bavi politički establišment Ukrajine" i da "kijevski režim nije ni prvi ni poslednji koji pokušava da reformiše zemlju za račun nacionalističkih manipulacija", piše Komersant.

Konačno objavljeno: Evo od čega je umro Staljin

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

Zvaničnik: U Ukrajini više nema Lenjinovih spomenika

Izvor: NoviMagazin.rs, 18.Avg.2017

U ukrajinskim gradovima koji su pod kontrolom vlasti u Kijevu više nema nijednog spomenika vođi Oktobarske revolucije Vladimiru Lenjinu, izjavio je šef Ukrajinskog instituta za nacionalno sećanje Vladimir Vjatrovič...List Komersant prenosi da je Vjatrovič dopustio mogućnost da su neki spomenici...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.