Berlin se zalaže za azilantske centre u Africi

Izvor: Deutsche Welle, 28.Feb.2015, 10:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Berlin se zalaže za azilantske centre u Africi

Broj potražilaca azila u Nemačkoj drastično raste. Na hiljade izbeglica se nada boljem životu u Evropi. Većina njih dolazi preko Mediterana, zbog čega Berlin predlaže osnivanje azilantskih centara na Severu Afrike.

S obzirom na tragedije sa izbeglicama iz Afrike, koje stalno iznova ponavljaju, nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer je predložio formiranje centara za azilante u Severnoj Africi.

"Na duže staze, ovakvo rešenje bi imalo smisla", >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << rekao je ministar u jednom intervjuu. De Mezijer smatra da bi trebalo "stvoriti opciju" koja bi izbeglicama sa afričkog kontinenta, omogućila "legalno da dođu u Evropu". Time se stalno na put ilegalnom tranzitu preko Sredozemnog mora, koji je poslednjih godina odneo veliki broj života.

Izbeglice na Lampeduzi

Nemački ministar veruje da bi ideju o centrima za azilante trebalo testirati, osnivanjem barem jednog izbegličkog kampa, u kojem bi se podnosili zahtevi za azil i razmotrile mogućnosti za legalan dolazak potražilaca azila u Nemačku.

Ideja o ovakvom konceptu nije od juče, kažu u nemačkom Pro Azil centru, organizaciji za zaštitu prava izbeglica. O njoj se uvek iznova govorilo u proteklih godina.

Ministar unutrašnjih poslova Nemačke i njegove evropske kolege ovim potvrđuju da uopšte ne postoji mogućnost legalnog prelaska granice, smatra Karl Kop, stručnjak za izbeglička prava, dodajući da su potencijalni azilanti prinuđeni na "skupo i opasano putovanje" u Evropi.

Imigranti na otvorenom moru

U poslednjih nekoliko godina, više hiljada ljudi je izgubilo živote, pokušavajući preko Mediterana da se domognu starog kontinenta. Najveći broj pokušaja bezbednog dolaska u Evropi i započinjanja novog života, završio se tragično.

Trgovci ljudima uzimaju ogromne sume novca za avanturu bez srećnog kraja. Na potpuno nesigurne brodove i čamce, ukrcavaju veliki broj ljudi.

Ranije ovog meseca, Visoki komesarijat za izbeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR) izrazio je veliku zabrinutost zbog velikog broja žrtava, uključujući i poslednju tragediju o 300 izbeglica, koje se vode kao nestale, a koje su u čamcima bile primećene nedaleko od italijanske obale.

"Nije isključeno da je i više života izgubljeno, ako su oni koji su u potrazi za boljom budućnošću, ostavljeni na milost i nemilost mora", izjavio je Vinsent Kohetel, direktor evropskog biroa UNHCR-a. "Spasavanje života treba da bude naš prioritet - Evropa ne može sebi da priušti da učini premalo i prekasno."

U potrazi za odgovarajućom strategijom

Potražioci azila sa Kosova nemaju šanse za ostanak u Nemačkoj i biće u roku par dana vraćeni u domovinu, upozorava bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman. (18.02.2015)

Samo tokom 2014. godine, Mediteran je prešlo 218.000 ljudi, a taj broj će, prema prognozama nadležnih biti i veći u narednom periodu.

Dok predlog nemačkog ministra unutrašnjih poslova ne bude zaživeo, borbu protiv trgovaca ljudima vode afričke zemlje, poput Eritreje, Etiopije, Somalije, Južnog Sudana, Sudana, Džibutija, Kenije, Egipta, Tunisa, uključujući i zvaničnike Evropske i Afričke unije, okupljene oko Kartum procesa. Inicijativa od novembra 2014, ima za cilj bolju koordinaciju među nadležnim službama, u borbi protiv krijumčara ljudi. Bolja saradnja zemalja u regionu trebalo bi da omogući sprečavanje odlaska imigranata, koji zemlju napuštaju zbog ekonomskih razloga i pomogne onima koji imaju razloga azil. Ipak, pomaka još uvek nema.

Hitna skloništa u školskim dvoranama i hotelima?

Za to vreme, broj izbeglica konstantno raste, a gradovi širom Nemačke suočavaju se sa sve većim izazovom kako da smeste veliki broj azilanata. U Kelnu, na zapadu Nemačke, trenutno boravi najveći broj izbeglica - 5.500, a očekuje se novi talas tokom narednih meseci. Zbog toga podrška gradskih i pokrajinskih vlasti u Nemačkoj ideji ministra De Mezijera nimalo ne iznenađuje. Gerd Landsberg, šef Udruženja nemačkih gradova, veruje da je ideja o prihvatnim centrima za izbeglice u državama njihovog porekla i više nego razumna.

Nastavak na Deutsche Welle...






Povezane vesti

Samo u štampanom izdanju "Vesti": Nemačka odbrana puna rupa

Izvor: Vesti-online.com, 28.Feb.2015

Ministar unutrašnjih poslova u nemačkoj vladi Tomas de Mezijer je upozorio da država u borbi protiv terorizma nije na svim nivoima dovoljno opremljena. Bezbedonosni propusti pre svega postoje u odbrani protiv terorizma, izjavio je Mezijer za "Velt": "Postojeće rupe u odbrani moramo da zatvorimo i...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.