DS i SNS izjednačeni, građani najviše veruju Tadiću

Izvor: Blic, 11.Nov.2011, 17:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DS i SNS izjednačeni, građani najviše veruju Tadiću

Demokratska stranka i Srpska napredna stranka uživaju gotovo jednaku podršku, a najviše poverenja kad je reč o političkim liderima građani imaju u predsednika Srbije Borisa Tadića, pokazalo je istraživanje časopisa “Nova srpska politička misao”, sprovodeno u oktobru.

Prema istraživanju, čiji su rezultati danas saopšteni javnosti, 28,48 odsto građana na izborima glasalo bi za >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Srpsku naprednu stranku, 27 odsto za Demokratsku stranku, a 8,3 odsto za socijaliste.

U terenskom istraživanju, koje je obuhvatilo 1.200 ispitanika sa teritorije Srbije (bez Kosova i Metohije) 7,1 odsto učesnika podršku bi pružilo Srpskoj radikalnoj stranci, koja je u ovom istraživanju izjednačena sa D S S, sa kojom deli četvrto mesto.

Prema tom istraživanju, Liberalno-demokratska partija trenutno uživa poverenje 6, 6 odsto građana, Ujedinjeni regioni Srbije 3,2 odsto, a Jedinstvena Srbija 2,6 odsto.

Sledi SDPS Rasima Ljajića i LSV Nenada Čanka sa po 2,2 odsto, dok ostale stranke imaju ukupno 5, 3 odsto.

Na pitanje da li biste izašli na parlamentarne izbore da se održavaju sledeće sedmice čak 62 odsto ispitanika je odgovorilo potvrdno, 21, 3 odsto odrično, dok je 16,7 odsto njih neopredlejno.

Građani najviše poverenja, prema tom istraživanju, imaju u predsednika Srbije i to 11,2 odsto, a potom slede sa 10, 9 odsto Tomislav Nikolić, pet odsto Dragan Đilas, 4, 7 Ivica Dačić, 4,6 Dragan Marković, dok su na dnu liste Milutin Mrkonjić, Velimir Ilić i Vuk Drašković sa 0,5 odsto.

Izjašnjavajući se na pitanje za koga bi glasali da se u drugom krugu predsedničkih izbora nađu Boris Tadić i Tomislav Nikolić, 38,2 odsto ispitanika je podržalo aktuelnog predsednika, a 33,9 odsto Nikolića, dok je čak 27,9 neopredeljeno.

Za budućeg premijera 19,7 odsto građana volelo bi da vidi aktuelnog gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, 10,1 odsto zamenika predsednika SNS Aleksandra Vučića, 9,2 odsto ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, i 8,7 odsto ministra policije Ivicu Dačića.

Dačić je, kada je reč o ocenjivanju rad ministara u Vladi Srbije, dobio najveću podršku građana i to 34, 8 odsto, zatim sledi Jeremić sa 19, 1 odsto i Ljajić sa 17,4 odsto.

Na četvrtom mestu je ministar zdravlja Zoran Stanković sa 5,9 odsto, sledi ga ministar infrastrukture i energetike Milutin Mrkonjić sa 4,9 odsto, dok se na dnu liste nalazi ministarka sporta i omladine Snežana Samradživh-Marković sa 2,4 odsto i ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić sa 2,1 odsto.

Upitani da po školskom sistemu ocene političare na skali od 1 do 5 najveću prosečnu ocenu - 3,2 dobio je Dragan Marković, sledi Dačić sa 3,07, Ljajić sa 3,05, Đilas sa 3,04, i Jeremić sa 2,93.

U delu istraživanja posvećenom evrointegracijama Srbije, 47,4 odsto građana izjasnilo se da podržava ulazak zemlje u EU, dok se tome protivi 37,5 odsto ispitanika.

Na pitanje da li bi trebalo prihvatiti eventualni uslov EU da se u razmenu za kandiudaturu prekine podrška Srbima sa severa Kosova - 75,5 odsto odgovorilo je odrično, a 9,2 odsto potvrdno.

Međutim, podela Kosova, po kojoj bi Srbiji pripao sever pokrajine i najvažniji manastiri, bila bi prihvatljiva za 52,9 odsto ispitanika, a neprihvatljiva za 33,2 odsto ispitanih.

Autonomija severa Kosova, uz prećutno prtihvatanje kosovske nezavisnosti, ali bez formalnog priznavanja, bila bi prihvatljiva za 22, 2 odsto, a neprihvatljiva za 57,2 odsto.

Građani Srbije u prijateljske zemlje, prema ovom istraživanju, svrstavaju na prvom mestu Grčku, zatim Kinu i Rusiju, a u neprijateljske SAD, Hrvatsku, Nemačku...

Takođe, EU kao skup država prijateljskom smatra 27,7 odsto ispitanih, a neprijateljskom čak 42,1 odsto.

Građani su se izjašnjavali i o podršci ulasku Srbije u NATO, kojoj se protivi 69,9 odsto, a podržava je 14,6 odsto, kao i o eventualnom ulasku Srbije u Pokret nesvrstanih, koji bi podržalo 41,3 osto, a usprotivlilo mu se 27 odsto.

Takođe, građani su se izjašnajavali i podršci uspostavljanju najtešnjih odnosa sa Rusijom, koje bi podržalo 59,3 odsto građana, naspram 21,2 odsto onih koji se takvoj ideji protive.

Prema ovom istraživanju, 43,1 odsto očekuje da će im životni standrad u narednoj godini biti lošiji, 34,3 odsto da će ostati isti, dok se boljem standardu nada 16,1 odsto građana Srbije.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Demokrate i naprednjaci izjednačeni, Tadić najpopularniji

Izvor: S media, 11.Nov.2011

Demokratska stranka i Srpska napredna stranka uživaju gotovo jednaku podršku, a najviše poverenja kad je reč o političkim liderima građani imaju u predsednika Srbije Borisa Tadića, pokazalo je istraživanje časopisa "Nova srpska politička misao", sprovodeno u oktobru...Prema istraživanju, čiji...

Nastavak na S media...

Vukadinović: I u budućoj vladi Dačić

Izvor: S media, 11.Nov.2011

Buduća vlada moguća je i bez "velike koalicije", DS i SNS, a odluku o pobedniku narednih izbora, kao i o tome ko će formirati vladu, opet bi mogao da donese SPS i njen lider Ivica Dačić, ocenio je danas urednik "Nove sprske političke misli" Ðorđe Vukadinović, pozivajući se na rezultate najnovijeg...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.