
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Mar.2011, 03:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dan žena, jubilarni 100. put
NOVI SAD -
Međunarodni dan žena, 8. mart, danas je jubilarni, stoti put, obeležen širom sveta, a u Srbiji su, povodom tog praznika, organizovani performansi, aukcije, manifestacije, kao i ulične akcije.
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta 1910. u Kopenhagenu, na inicijativu Nemice Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Taj praznik obeležava se u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.
Dan žena prvi put je obeležen 1911. godine u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj, a tog dana je u tim zemljama više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima na kojima je zahtevano da žene glasaju na izborima, da im se omogući da zauzimaju javne položaje, da imaju pravo na rad i stručno obrazovanje...
U Srbiji je Dan žena počeo da se obeležava 1914. godine.
Ravnopravne sa muškarcima u poslu, ne i u kuhinji
Predstavnice lepšeg pola, koje učestvuju u javnom životu Srbije, različitog su mišljenja da li su ravnopravne sa muškarcima i dok jedne smatraju da se ni 100 godina od kada je počeo da se obeležava Međunarodni dan žena ništa nije promenilo u korist žena, druge imaju pozitivan stav i ukazuju da se njihov položaj ipak popravio.
Poznate žene - slikarke, glumice, rediteljke, doktorke i druge rekle su Tanjugu da žene uglavnom nisu dovoljno zastupljene u državnim institucijama i organima odlučivanja, da se ne nalaze na "ključnim mestima", ukazujući da nisu ni dovoljno "osvešćene" u tome koja su njihova prava i koje mesto u društvu im pripada.
Cincarević: Žene nedovoljno "osvešćene"
Slikarka Biljana Cincarević rekla je Tanjugu da ima pozitivno mišljenje o položaju žena i da je srećna što je rođena baš u Srbiji, koja je deo Evrope.
Ona, ipak, smatra da žene nisu dovoljno "osvešćene" i da zbog toga ne zauzimaju položaj koji im pripada u društvu, a problem je, kaže, i to što muškarci nisu prihvatili emancipaciju žena u punom i pravom smislu.
"Žena je sebi samo pridodala poslovne obaveze, a malo je muškaraca koji su na sebe preuzeli deo tradicionalnih kućnih poslova", ukazala je Cincarević, dodajući da je za istinsku emancipaciju žena neophodno da se u nju uključe i muškarci.
Ona je naglasila i da je u emotivnom odnosu žene i muškaraca neophodno da pripadnici "jačeg pola" prihvate žene kao potpuno ravnopravnog partnera.
Portparol Hitne pomoći doktorka Nada Macura ocenila je da se položaj žena nije promenio ni nakon jednog veka, od kada su žene "digle glas" za svoja prava.
"Volela bih da su žene cenjenije u našem društvu i mislim da nisu dovoljno zastupljene na 'ključnim pozicijama'", rekla je Macura Tanjugu, navodeći da su pripadnice lepšeg pola danas najuspešnije u privatnom biznisu, gde do izražaja dolaze pre svega njihove profesionalne sposobnosti.
Prema njenim rečima, problem u profesionalnom radu žena je uglavnom to što se od njih i dalje očekuje da budu lepe, dopadljive i što se akcenat stavlja na tu dimenziju.
"Ja ne prihvatam da Dan žena bude samo jedan dan u godini. Muškarci treba da budu pažljivi svih 365 dana, a ne samo taj jedan", rekla je Macura.
Prema njenim rečima, muškarci pre svega treba da prihvate žene za ravnopravne partnere, jer, kako je rekla, žene obavljaju sve poslove kao i pripadnici "jačeg pola" - one su danas vozači, piloti, policajci, vojnici...
Žena za svoje mesto u društvu treba da se izbori svojim kvalitetima, a ne svojim izgledom, istakla je Macura.
Balansiranje između profesije i privatnog života
Rediteljka Anja Suša smatra da se položaj žena u 20. veku poboljšao, da su mnogi ciljevi za koje su se pripadnice lepšeg pola borile ostvareni, ali upozorava da do ravnopravnosti žena sa muškarcima predstoji još mnogo truda i borbe.
Jedan od problema žena, navela je Suša, jeste i to što one danas, u savremenom svetu, moraju da "balansiraju" između profesije i privatnog života.
Ona smatra da praznikom žena treba da se akcenat stavi na izvorni problem, a to je borba za ravnopravnost sa muškarcima.
"Žene su bolji deo čovečanstva"
Glumica Tanja Bošković rekla je da su žene "bolji deo čovečanstva jer znaju šta je zajednica" i dodala da je evidentno da "živimo u mačističkom društvu".
"Nisam sigurna da se položaj žena mnogo promenio u poslednjih 100 godina", rekla je Bošković, dodajući da smo svi svedoci kakve posledice imaju odluke koje muškarci svakodnevno donose.
Kompozitor Isidora Žebeljan ukazala je da se muško-ženska ravnopravnost rasprostire na polju duhovnog i intelektualnog prostora.
"Ovo prirodno shvatanje dovešće nas do potpunog međusobnog prihvatanja i poštovanja. Svi ostali elementi, koji razlikuju muškarce i žene, pružaju nam radost bogatstva raznolikosti i lepotu nejednakosti", rekla je ona.
Poslanice nezadovoljne smanjenjem broja ministarki
Pripadnice ženskog pola u republičkom parlamentu nisu zadovoljne time što među predloženim kandidatima za ministre u rekonstruisanoj Vladi neće biti više žena, navodeći da to odslikava pravi položaj žena u srpskom društvu danas - sto godina od početka borbe za ravnopravnost polova.
Broj ministarki je od 2001. do 2008. godine varirao između dve i četiri, trenutno ih ima pet, odnosno 18,5 odsto, a posle rekonstrukcije vlade, ostaće samo dve ministarke, kojima će se pridružiti i jedna žena na mestu potpredsednika vlade.
Poslanik koalicije "Za evropsku Srbiju" Jelena Trivan ocenila je smanjenje broja žena u vladi kao opomenu da je položaj žena u društvu težak i da je "Vlada samo vrh ledenog brega".
"To je pokazatelj da žene nisu ravnopravne sa muškarcima", naglasila je Trivan i ukazala da su žene najveći gubitnici tranzicije, ekonomski obespravljene, više ih je među nezaposlenima i manje plaćenima, a češće su i žrtve porodičnog nasilja.
Nedovoljno dobre za rukovodeće položaje?
Povodom smanjenja broja ministarki poslanik LSV Aleksandra Jerkov rekla je da to predstavlja sliku društva, u kojem su žene dobre da budu asistenti i "desna ruka", ali ne i "dovoljno dobre" za rukovodeće pozicije i donošenje odluka.
To je, prema njenim rečima, izraženo i u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, kao i u privredi i samo pokazuje da "lepši pol" zapravo nije u ravnopravnom položaju, mada se javnosti ponekad plasiraju i drugačiji podaci.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Donka Banović smatra da je smanjene broja žena u vladi poražavajuće i da pokazuje da je uvek, pa i sada prilikom rekonstrukcije Vlade Srbije, najlakše isključiti žene.
"Iako se ovoj vladi može svašta zameriti ministarka finansija Dijana Dragutinović je bila jedan od boljih kadrova", ocenila je Banović i naglasila da su godinu dana od početka primene Zakona o ravnopravnosti polova žene i dalje u nepovoljnijem položaju.
Nevažan broj, bitna sposobnost
Za poslanika Srpske radikalne stranke Vjericu Radetu broj žena u vladi je nebitan, jer njena politika ostaje ista, ali je naglasila da među pripadnicama lepšeg pola ima mnogo sposobnih, obrazovanih žena kojima bi ta dužnost mogla biti poverena.
"Ne mislim da po svaku cenu u vladi treba da budu žene. Vladu, pre svega, treba da čine sposobni ljudi", kazala je Radeta.
Zakonom, kaže poverenik za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, nije propisan minimalan procenat žena u organima izvršne vlasti, a nije ni limitiran.
Petrušić je navela da standardi u EU predviđaju 40 odsto manje zastupljenog pola u vlasti, što je ispunila samo Norveška.
"Bilo bi dobro da u Vladi Srbije ima više žena posebno imajući u vidu da Srbija teži članstvu u Evropskoj uniji", zaključila je Petrušić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
(Srećan) stoti 8. mart
Izvor: Mondo, 08.Mar.2011
Praznik žena koji je nekada masovno slavljen i kod nas, naročito među muškom populacijom i to po kafanama, danas će biti obeležen 100. put širom sveta. Statistika govori da su žene u Srbiji daleko od ravnopravnog položaja sa muškarcima.
100. ROĐENDAN DANA ŽENA
Izvor: Kurir, 08.Mar.2011
Otkako je Klara Cetkin organizovala proslavu prvog Osmog marta, nema žene koja se barem jednom nije obradovala ovom prazniku..Cveće, parfem, nakit, donji veš, bombonjera. Šta izabrati?..U vreme malih plata, visokih cena i opšte krize, od svakog muškarca se i dalje očekuje iznenađenje za Osmi...
Stogodišnjica od prvog obeležavanja Dana žena
Izvor: Blic, 08.Mar.2011
Pre tačno sto godina u svetu je prvi put službeno obeležen Dan žena. Na javnim mestima u Austriji, Švajcarskoj, Nemačkoj i Danskoj okupilo se više od milion žena i muškaraca, sa zahtevom da žene dobiju pravo glasa na izborima, da im se omoguće javni položaji, pravo na rad i obrazovanje. ..Temelje...
8. mart – cveće, pokloni i velika politika
Izvor: Vostok.rs, 08.Mar.2011
08.03.2011. -..U Rusiji se slavi međunarodni Dan žena, 8. mart – to je odavno jedan od omiljenih praznika proleća, kad čestitke primaju sve predstavnice lepšeg pola, kad dobijaju cveće i poklone. Retko ko se danas seća političkog teksta praznika. Ipak, tema ravnopravnosti žena ostaje aktuelna...