Turističke agencije pripremaju štrajk zbog đačkih ekskurzija

Izvor: Press, 17.Sep.2014, 17:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turističke agencije pripremaju štrajk zbog đačkih ekskurzija

Ni godinu dana od kada je nastao problem, na upozorenja iz YUTE da je Zakon o javnim nabavkama prepolovio đačka i omladinska putovanja, nema odgovora od nadležnih, rekao je direktor JUTE Aleksandar Seničić i najavio da će, ako iz ministarstava finansija i prosvete i dalje budu ćutali, tokom oktobra članice te asocijacije organizovati štrajk upozorenja.

"Na jedan dan obustavićemo realizaciju ugovorenih i >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << dogovorenih đačkih putovanja", rekao je Seničić na konferenciji za novinare i naveo da su u ovo vreme svake godine aktuelni oglasi za ekskurzije i da ih je trenutno oko 30, umesto uobičajenih 300.

U JUTI ističu da nije problem Zakon o javnim nabavkama nego tumačenje zakona i smatraju da ekskurzije treba i dalje da se realizuju po pravilniku Ministarstva prosvete iz 2007. godine, koji ne predviđa tender za đačku ekskurziju.

Član Upravnog odbora JUTA Dragoje Zekavica rekao je da je osnovni problem u primeni zakona njegovo tumačenje i odgovor na pitanje "čiji je roditeljski novac".

"Mi smatramo da su to sredstva roditelja i da ne pripadaju budžetu, pa samim tim ne treba ni da podležu Zakonu o javnim nabavkama", rekao je Zekavica istakao da je aktuelno rešenje prepolovilo zaradu od đačkih ekskurzija.

Za poslednja tri meseca prošle godine imali smo pad od 70 odsto u realizaciji ukupnih poslova, rekao je Zekavica i naveo da su oštećeni i hotelijeri, procenjujući da će morati da otpuste i do 40 odsto radnika.

Naše banje i planine preživaljavaju zahvaljujući đačkim ekskurzijama, nastavama u prirodi, rekao je on.

U JUTI navode da su i direktori škola nespremno dočekali ovaj Zakon i ne znaju kako da rade pa je veliki broj škola odustao od realizacije ekskurzija.

Osim toga, školama problem pravi i zakon o rokovima plaćanja jer celokupan iznos ekskurzije i drugih đačkih putovanja treba da plate najkasnije 45 dana nakon izvođenja, a ne u nekoliko mesečnih rata kako je to bilo do sada.

Predstavnici JUTE nekoliko puta su ukazivali da ovo rešenje pre svega šteti celokupnoj ekonomiji jer ostaje bez poreza.

Pre stupanja Zakona na snagu oko milijardu dinara slivalo se u državnu kasu samo na osnovu PDV-a, a još toliko i od ostalih davanja turističkih agencija, rečeno je na konferenciji.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Agencije pripremaju štrajk zbog ekskurzija

Izvor: Radio 021, 18.Sep.2014, 12:55

Obaveza organizovanja đačkih ekskurzija preko tendera i tumačenje da se roditeljski novac za te namene ubraja u budžetska sredstva, drastično je smanjio broj realizovanih đačkih putovanja, pa iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA) najavljuju štrajk, ukoliko do kraja septembra...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.