Zašto je Kazablanka tako romantična?

Izvor: B92, 18.Feb.2011, 20:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto je "Kazablanka" tako romantična?

Više puta je „Kazablanka” proglašavan najromantičnijim filmom svih vremena, a na nekim listama je bio i među najboljim američkim ostvarenjima ikad. Kako se meri ta „romantika” u filmovima?

Mnogo je razloga, ali jedan od najvažnijih je činjenica da se divlje zaljubljeni par koji su igrali, kao što svi znamo Hemfri Bogart i Ingrid Bergman, rastao zauvek na kraju filma. To je svakako romantičnije od filmova u kojima 90 minuta mislite da se zaljubljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nikada neće sastati, a onda im u poslednjih pet minuta, nameste kraj - „živeće srećno do kraja života”.

Šta može biti romantičnije od zaljubljenih koji nikad ne postanu par? Naravno, činjenica da primer najlepše romanse oslikavaju osobe koje su trajno razdvojene je pomalo čudna u društvu u kome se uzima „zdravo za gotovo” da će parovi koji se vole biti stalno zajedno i da će se venčati.

Takođe, pomalo je čudno da mi, verovatno nikad ne razmišljajući o tome, koristimo reč „ljubav” da bismo izrazili dva potpuno različita iskustva: osećaj povezanosti sa članovima porodice i duge veze i osećaj žudnje koji neko može razviti prema nekoj osobi sa kojom neko nije u vezi ili sa kojom ne može biti u vezi. A korišćenje istog termina za ove dve stvari može da izazove zabunu i zabludu da se radi o istom, da neko treba da oseća ljubav kao žudnju prema nekom sa kim već jeste.

Ovo nije samo čudna socijalna i psihološka greška jer sva društva imaju priče i mitove koji jačaju njihove osnovne vrednosti, a u mnogim društvima jedna od najvećih vrednosti je romansa. Romansa je ljubav kakvu mi zamišljamo, savršena ljubav, ne ljubav kakva se stvarno dešava u realnosti. A ova savršena ljubav pruža takvo zadovoljstvo i uzbuđenje da je većina nas spremna da se upusti u to, i pokuša da zadrži ovakav odnos do kraja života.

Romantične priče savršenu ljubav održavaju živom i tako pomažu ljudima da se vežu i u stvarnom životu. Ali ljubavne priče ponekad nisu najbolji promer za vezu u realnom životu. Jednom kada partner izađe iz vaše iluzije i uđe u vaš život, on ili ona gube savršenstvo koje je moguće samo u svetu mašte.

Međutim društvo će uvek reći da realnost treba da bude iznad savršene ljubavi. Romansa je nešto što je zabavno i može doneti ljubav u vašu vezu, ali ne nasedajte na mit da je samo romansa prava forma ljubavi.

Ljubav u realnosti nije čarolija, to je više posao ali dobre vesti su da taj posao može biti veoma dobro nagrađen. Nekad je lepo živeti u iluzijama. Ako ne možete da budete sa nekim to vas drži, to vam daje snagu, ali kada uđete u vezu tada počinje prava borba da bi na kraju stvarno trijumfovala ljubav.

Možda je lako je bilo Hemfriju i Bergmanovoj da budu romantični kada nikada nisu bili pravi par, zar ne?

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.