Trio iz Alkatraza je ipak preživeo?

Izvor: B92, 16.Dec.2014, 11:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trio iz Alkatraza je ipak preživeo?

Sudbina Frenka Morisa i braće Anglin, Džona i Klarensa, najpoznatijih begunaca iz ozloglašenog Alkatraza, i dalje je obavijena velom tajne. Legende se ispredaju i danas, pola veka od njihovog bekstva, a tim holandskih naučnika je objavio studiju koja ukazuje na to da je spektakularna akcija mogla biti uspešna.

Beg kroz tunel iskopan kašikama, a zatim kroz jaku morsku struju zaliva San Franciska, pomoću 50 kabanica pretvorenih u čamac, improvizovanih vesala i harmonike umesto >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pumpe za vodu zvuči potpuno nemoguće, ali istraživanje tima koji je predvodio naučnik Rolf Hut predvidelo je i drugačiji ishod.

Hutov tim je koristio interaktivni model za proračune porasta nivoa vode u Zalivu i podatke iz 12. juna 1962. godine, a zatim je u takvo okruženje "porinuo" 50 virtuelnih čamaca, na svakih 30 minuta realnog vremena.

"Moj kolega Olivije Hoes je radio na modelu 3Di, u saradnji sa mnogim holandskim kompanijama, vladinim agencijama i univerzitetima. U pitanju je model visokih performansi, koji sa velikom preciznošću simulira kretanje vode i tela u vodi u deltama reka i zalivima. Korišćen je i za predviđanje kretanja vode kod San Franciska, pa smo pomislili da bismo mogli da ga iskoristimo i da simuliramo događaj iz 1962. godien", kaže Hut, koji dodaje da ga je inspirisala i jedna epizoda emisije "Mythbusters".

Model je pokazao da su robijaši mogli da se probiju kroz dva i po kilometra jake struje, da su krenuli između 23 časa i ponoći, direktno ka severu, uz brzinu od jednog kilometra na sat, što bi bilo "olimpijsko veslanje".

"U takvim uslovima, oni bi mogli da se dočepaju severne strane mosta Golden gejt i izbegli bi kontra-struju, koja bi ih sigurno odvela u smrt i hipotermiju", naveo je Hut, a prenosi BBC.

S obzirom na to da su učinili nemoguće samim begom iz zidina Alkatraza, prevarivši čuvare lutkama napravljenim od sapuna, papira i kose, o čemu govori i film "Bekstvo iz Alkatraza" u kom Frenka Morisa igra Klint Istvud, moguće je i da su izigrali smrt i sa druge strane, odnosno da su, uprkos onome što se veruje u poslednje 52 godine, preživeli.

Tela trojice pljačkaša nikada nisu pronađena, a Moris bi danas imao 87 godina, a braća Englin 83 i 84 godine.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NOVO OTKRIĆE: Zatvorenici su pobegli iz Alkatraza i uspeli da prežive? (VIDEO)

Izvor: Telegraf.rs, 16.Dec.2014

Tim holandskih stručnjaka je rešio da se pozabavi bekstvom iz ozloglašenog Alkatraza koje se dogodilo 1962. godine, kada su trojica robijaša uspela da izađu iz zidina zatvora..Holandski istraživači su sproveli studiju u kojoj su analizirali čuveno bekstvo iz američkog zatvora Alkatraza 1962....

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.