Kameron: bilo je kao na Mesecu!

Izvor: B92, 26.Mar.2012, 19:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kameron: bilo je kao na Mesecu!

Džejms Kameron vratio se na površinu Tihog okeana nakon tročasovnog istraživanja i snimanja Marijanskog rova, najdubljeg mesta na planeti. Pročitajte njegove utiske sa ovog neverovatnog putovanja.

DžejmsKameron, koji zna ponešto o čudnim i vanzemaljskim svetovima zahvaljujući radu na filmu „Avatar", izjavio je da se našao na tom čudnom, hladnom i mračnom mestu 11 kilometara ispod površine okeana – mestu na kome su bila svega još dva čoveka. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

„Postojao je trenutak u kad sam jednostavno stao, i počeo da upijam sve. Ovde se nalazim, na dnu okeana, najdubljem mestu na Zemlji.Šta sve to znači?", izjavio je Kameron na konferenciji za novinare.

„Samo sam sedeo tamo i gledao u ovu ogoljenu, zabačenu lunarnu ravnicu, upijajući i ceneći svaki trenutak. Našao sam se potpuno sam sa tom neverovatnom količinom vode iznad mene. Tek tu možete da shvatite šta izolacija zapravo znači i koliko ste mali u poređenju sa ovim ogromnim, mračnim i neistraženim prostranstvom".

Dćejms Kameron izjavio je da se nadao susretu sa neobičnim i čudnim stvorenjima iz dubina, poput onih koja bi uzbudila pripovedača u njemu, stvorenja poput onih iz njegovih filmova, ali to se nije desilo.

Jedino što je uspeo da vidi bila su sitna stvorenja nalik račićima.

„Iako nisam naišao na sve ono čemu sam se nadao, to je sasvim u redu. Ceo poduhvat učinjen je zarad istraživanja i nauke. Ovo je samo početak a ne jedinstven podvig nakon čega ću se posvetiti nečem drugom. Za mene je glavna priča čovekova potraga, radoznalost i pokušaj da sve to razume", nastavio je Kameron koji je jedina osoba koja je sama stigla do dna okeana u podmornici koju je sam napravio.

Pritisak koji je podmornica morala da izdrži bio je izuzetno velik, poput tri velika džipa koja se nalaze na ljudskom palcu, a sama temperatura oko podmornice pala je za preko 36 stepeni.

Pogledajte kako je ceo poduhvat izgledao u našoj Galeriji

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.