
Zaštitu od zlostavljanja mogu da traže svi zaposleni bez obzira na to da li su u radnom odnosu na određeno ili neodređeno vreme, ili rade po nekom drugom ugovoru preko preko omladinske zadruge, po ugovoru o delu, volonterskom ugovoru, ugovoru o stručnom usavršavanju.
Mobing je i podsticanje kao i navođenje drugih na zlostavljanje. Sam izraz mobing dolazi od engleskog glagola to mob, što znači navaliti ili nasrnuti u masi. Ako je radnik na poslu sistematski maltretiran, ako se vređa, ponižava, zastrašuje, seksualno uznemirava, omalovažava rad, neopravdano radniku nameće uslove rada ili zadatke koji ne važe za druge i to na bilo koji način ugrožava zdravlje čoveka, kada navode radnika da podnese otkaz, i da raskine ugovor na osnovu kojeg radi onda je radnik žrtva zlostavljanja na radu, poznatijem pod nazivom mobing.
Ovakvo ponašanje je zabranjeno i postoje različiti načini zaštite od njega. Zlostavljač može da bude poslodavac, šef, direktor, kolega ili grupa kolega, a žrtva može da bude pojedinac ali i grupa radnika. Postoji pravilnik Ministarstva rada i socijalne politike u kojem je precizno opisano koja se vrsta ponašanja smatra zlostavljanjem na radu.
Da bi neko neprihvatljivo ponašanje bilo okarakterisano kao mobing i da bi žrtva mogla da podnese postupak za zaštitu, takvo ponašanje se mora desiti više puta a ne samo jednom. Ipak postoje slučajevi kada se može zatražiti zaštita i posle jednog incidenta. Reč je o seksualnom uznemiravanju na radnom mestu. Zakon o radu omogućava da posle prvog neprijatnog iskustva na radnom mestu radnik može podneti tužbu protiv zlostavljača i tužbu za naknadu štete. U zavisnosti od načina, stepena i vrste zlostavljanja postoji nekoliko postupaka i mera koje se mogu pokrenuti kako bi se radnik zaštitio. Po pravilu prvo treba unutar firme da se pokrene postupak zaštite posredovanjem između radnika i zlostavljača, u kojem se nalazi rešenje prihvatljivo za obe strane. Ako posredovanje ne uspe, radnik može da podnese tužbu.
Pošto se zahtev za pokretanje postupka zaštite od zlostavljanja podnosi direktoru ili preduzetniku ako je radno lice upravo zlostavljano od strane istog onda se može odmah obratiti sudu. U nekim situacijama bez obzira na druge oblike zaštite protiv onoga ko maltretira radnika može da se podnese krivična prijava javnom tužiocu. Ako postupak posredovanja ne uspe a postoji osnovana sumnja da je zlostavljanje zaista izvršeno poslodavac je dužan da pokrene disciplinski postupak protiv zaposlenog koji je optužen za zlostavljanje. Zlostavljač pod određenim uslovima može i da dobije otkaz.
Skupština Srbije je usvojila zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu, koji zabranjuje bilo koji vid zlostavljanja na radu i u vezi sa radom. Zlostavljanje prema tom zakonu predstavlja svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom, ili grupi zaposlenih koje se ponavlja, a koje za cilj ima i predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja i položaja zaposlenog.
Vlada Srbije je na skupštinskom zasedanju prihvatila amandmane kojim se kaznama od 10.000 do 40.000 dinara kažnjavaju poslodavci za neizricanje mere za sprečavanje zlostavljanja do okončanja postupka, kao i ukoliko ne upoznaju zaposlenog sa zabranom zlostavljanja.
Veliki broj pritužbi ombudsmanu u Nišu zbog buke i dima iz ugostiteljskih objekata
U 2024. godini Zaštitnici građana veliki broj pritužbi Nišlija odnosio se na probleme sa bukom, dimom i neprijatnim mirisima iz ugostiteljskih objekata, ali i na to što određene inspekcije nisu postupale...
Izvor: JužneVesti.com, 28.Apr.2025, 09:42
"DAJTE MI MOTKU" Haos u Zvezdama Granda! Takmičar oduševio žiri, Ceca i Mili se potkačili: "Trpim mobing"
U muzičkom takmičenju "Zvezde Granda" često dolazi do sukoba među članovima žirija, a ovaj put su se posvađali Ceca Ražnatović i Aleksandar Milić Mili.
Izvor: Blic, 13.Apr.2025, 09:16
Romi i Sinti u Nemačkoj: Začarani krug diskriminacije
„Anticiganizam u sistemu obrazovanja“ naziv je studije koja je u Nemačkoj objavljena uoči 8. aprila, Svetskog...
Izvor: Deutsche Welle, 08.Apr.2025, 07:56
Protesti novosadskih medicinara i studenata u blokadi 7. aprila, na Svetski dan zdravlja
Povodom Svetskog dana zdravlja, 7. aprila, novosadski medicinari organizuju nekoliko protestnih skupova i šetnji u Novom Sadu. Prvi protestni skup organizuju studenti u blokadi Medicinskog fakulteta, a ispred Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata. Kako su naveli, cilj protesta je da pruži nedvosmislenu podršku zdravstvenim radnicima i zaposlenima u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata u Novom Sadu koji, kako tvrde studenti, mesecima “trpe uznemiravanje, pretnje i mobing na poslu...
Izvor: Luftika.rs, 07.Apr.2025, 09:45
SUSPENDOVANI POLICAJAC PRETUČEN DOK JE BIO U KUĆNOM PRITVORU?! Tvrdi da su mu kolege podmetnule drogu: "Ukraden mi je novac i pasoši troje maloletne dece"
Suspendovani policijski službenik Odeljenja bezbednosti Tivat Marko Šarović tvrdi da je već tri godine žrtva mobinga i meta progona...
Izvor: Blic, 06.Apr.2025, 16:26
Roditelji na protestu u Nemanjinoj: Ministartvo mobinga i osvete, a ne prosvete
BEOGRAD - Sa protestnog skupa ispred Ministasrtva prosvete u organizaciji neformalne grupe ``Udruženi roditelji Srbije`` poručeno je da je to zapravo - ``Ministarstvo mobinga i osvete``. Tokom skupa skandirano je ``Slavicu u maricu`` uz poruku i onome...
Izvor: Beta Video, 24.Mar.2025, 14:15
Iz Doma zdravlja tvrde da nema mobinga prema radnicima koji javno podržavaju studente
Na saopštenje Neformalne grupe radnika Doma zdravlja Niš, da se zaposleni koji su javno podržali studente trpe pritiske i da im se preti premeštajem, iz ove zdravstvene ustanove to negiraju...
Izvor: JužneVesti.com, 27.Feb.2025, 17:33