Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Okt.2014, 18:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tvrđava kao ogledalo nemara
U prepunom ogledalu zapuštenih objekata zahvaljujući nebrizi nadležnih službi mesto zauzima i Petrovaradinska tvrđava, koja je po oceni stručnjaka najveća autentična tvrđava u Evropi. Njeni pojedini donji delovi su do te mere zapušteni da su skoro svi kazamati pretvoreni u deponije smeće o čemu smo izveštavali ove nedelje. Odgovor na pitanje, upućeno pre nekoliko dana ko bi trebalo da održava Tvrđavu još nije stigao uz gradske uprave.
Loše i izgleda neizlečive >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << navike naše, zabrinjavaju svakako, ali i nebriga državnih službi, kojih u lancu odgovornosti kada je reč o Tvrđavi možda i previše ima. Doduše, i u ovakvom stanju za mnoge je ona više od zaštitnog simbola Novog Sada.
Za njeno održavanje od 1993. zadužena su gradska komunalna preduzeća. Međutm, pitanje je kada je radnik poslednji put zašao, recimo u bastion Svetog Karla. Dok komunalci rade kako rade, uloga Zavoda za zaštitu spomenika je da sugeriše i upozorava na nedostatke na površini oko 100 ha.
Pronalazač i istraživač Veljko Milković, kaže da se Tvrđava praktično od Prvog svetskog rata ne održava, a u međuvremenu je postala deponija raznog smeća i meta brojnih avanturista.
"Petrovaradinska tvrđava je nažalost kao Alajbegova slama niko tu ne vodi posebno računa ona je od nepocenjive vrednosti a nedomićinski se mi odnosimo prema njoj , ona može doneti bogatstvo gradu, jer znamo u svetu se ni od čega pravi atrakcija, ima čitav niz simpatičnih legendi koje bi mogle privući turiste" , navodi Milković.
Pored podzemnih hodnika čija se dužina procenjuje na više od 20 km, turistima bi bili interesantni i za sada neistraženi delovi, još od doba Rimljana, kaže Milković, koji se tajnama tvrđave bavi četiri decenije.
Petrovaradinska tvrđava je građena skoro ceo vek, a radovi su okončani 1780. godine. Ratna razaranja su je zaobišla, međutim u periodu mira je stradala i bila u senci raznih ideologija, koje su se smenjivale, a tvrđava ostajala, zaključio je Veljko Milković.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






