Izvor: Blic, 14.Dec.2009, 06:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada finansira birokratiju
Banjaluka - Budžeti najmanjih opština u RS, formiranih posle rata, uglavnom će ostati isti u narednoj godini, a neke od njih planiraju čak i povećanje, iako se gotovo u potpunosti pune grantovima Vlade RS. Mada je iz ekonomskog ugla opstanak ovakvih opština odavno neopravdan, njihovi čelnici tvrde da su Istočni Mostar, Kupres u RS, Istočni Drvar, Drinić i Novo Goražde "od strateškog značaja" za Srpsku.
Načelnik Kupresa u RS Goran Zubić (SNSD) kaže da će za 10 dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Skupština opštine razmatrati budžet za narednu godinu. Nije mogao da precizira iznos, ali je rekao da se planira "neko uvećanje, ali ništa značajno".
- Budžet je prošle godine bio 311.000 KM, a oko 120.000 KM dobili smo od Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS. Ostatak nadomestimo indirektnim porezima i taksom od šuma. Na plate administracije i naknade opštinskih odbornika prošle godine isplaćeno je 240.000 maraka - kaže Zubić.
Načelnik opštine Istočni Drvar Đuro Josipović (SNSD) kaže da je budžet za narednu godinu planiran u iznosu od 640.984 KM, što je za oko 47.000 KM manje od ovogodišnjeg. Oko 36 odsto godišnjeg budžeta ide na plate zaposlenih u administraciji. S obzirom na to da u opštini nema nijednog privrednog subjekta, budžet je održiv samo uz pomoć Vlade Srpske. Ove godine su, kaže Josipović, dobili oko 90.000 KM, a u narednoj očekuje najmanje 100.000 KM. Ipak, kaže da je nezadovoljan odnosom vlasti prema ovoj opštini "iako pripada istoj političkoj eliti".
- Ako želimo ravnomerno razvijanje RS, onda moramo razvijati rubne opštine. Našu šumu prodaju, uzimaju profit, a ne daju ništa ovom narodu - kaže Josipović.
On ipak poručuje da ne treba ni razmišljati o pripajanju ove opštine nekoj drugoj u RS, jer bi u slučaju da postanu nečija mesna zajednica, "mogli da zaborave na ulaganja i razvoj".
Načelnik opštine Istočni Mostar Radovan Palavestra (SDS) kaže da bi budžet opštine u 2010. trebalo da iznosi oko 360.000 KM i da je za oko pet odsto manji od ovogodišnjeg. Međutim, on će moći da se ostvari samo ako Vlada uplati 200.000 maraka, jer ni u ovoj opštini nema nijednog preduzeća. Palavestra naglašava da "nema govora" o gašenju ove opštine. Argumenti su slični kao i njegovih kolega u drugim malim opštinama.





