Izvor: S media, 23.Jul.2010, 15:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ukradeni milioni identiteta
Pomoću virusa slovenačkih hakera grupa španskih sajber kriminalaca ukrala je poverljive podatke s 13 miliona računara u svetu o kreditnim karticama i lozinkama za internet bankarstvo
SlovenaČki hakeri napravili najmoĆniji kompjuterski virus
Trojica mladića iz Maribora napravila su najmoćniji kompjuterski virus pomoću kojeg se grupa španskih sajber kriminalaca dokopala miliona identiteta ljudi širom sveta. Oni su krali podatke s kreditnih >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << kartica, lozinki za internet bankarstvo i druge poverljive informacije. Virusom slovenačkih hakera zaraženo je oko 13 miliona računara u svetu, a na meti napada je, između ostalog, bilo 700 velikih svetskih kompanija i 40 banaka u SAD.
Upravo zbog napada koji su izvedeni na području SAD u istragu se uključio i američki Federalni istražni biro (FBI). Agenti te službe poslati su u Maribor kako bi zajedno sa kolegama iz Slovenije radili na slučaju.
Kako se zaštititi od virusa
Prema rečima kompjuterskih stručnjaka, najbolja zaštita od kompjuterskih virusa za korisnike interneta jeste da ne posećuju sumnjive veb adrese, ne otvaraju elektronsku poštu od nepoznatih ljudi, da u svoj kompjuter ne priključuju svačiju prenosivu USB memoriju, kao i CD-ove i DVD-jeve neproverenog sadržaja. Takođe, preporučuje se da se sa interneta ne skidaju sumnjivi programi, jer svaki od njih u sebi može da sadrži neki virus. Kao preventiva u radu na globalnoj mreži stručnjaci savetuju da je, pre svega, potrebno imati neki od kvalitetnih antivirus programa. Takođe, operativni sistem na računaru trebalo bi redovno ažurirati i koristiti što moderniju verziju softvera.
Dobil 40.000 evra po programu
U policijskoj akciji zaplenjen je veliki broj kompjutera i druge računarske opreme, a inspektori su priveli tri mladića. Istraga je trenutno u početnoj fazi i zbog toga slovenačka policija i FBI ne žele da otkrivaju više detalja o slučaju.
Ipak, kako prenose gotovo svi slovenački mediji, trojica uhapšenih Mariboraca su bivši studenti fakulteta za informacione sisteme. Sva trojica mlađa su od 25 godina i u sferi informacionih tehnologija su pravi eksperti.
Prema nezvaničnim informacijama, mariborski hakeri programirali su i prodavali viruse, takozvane trojanske konje, za jednu špansku internet kriminalnu organizaciju. Mediji u Sloveniji navode da su trojica mladića iz Maribora po jednom programiranom virusu dobijali po 40.000 evra.
Španci su zatim, koristeći virus koji je nazvan „mariposa", krali poverljive podatke sa računarskih sistema širom sveta. Oni su „trojance", putem elektronskih poruka, slali na milione internet adresa. Korisnik koji bi otvorio dobijenu elektronsku poštu automatski bi na svom kompjuteru instalirao i virus koji se nalazio u njoj. Virus je skidao poverljive informacije sa tih računara, kao što su brojevi platnih kartica i lozinke za internet bankarstvo, nakon čega je slao te poverljive informacije španskim sajber kriminalcima.
Kanađani otkrili prevaru
Klupko sajber kriminalaca počelo je da se odmotava kada su virus „mariposa" prošle godine otkrili stručnjaci kanadskog internet bezbednosnog preduzeća „Difens intelidžens" i američkog informatičkog centra „Džordžija tek". Oni su ušli u trag španskim hakerima i obavestili nadležne, a španska policija je početkom marta ove godine uhapsila trojicu hakera.
Vođa tročlane hakerske grupe iz Španije bio je haker pod imenom Netkario, koji je sa svojim pomagačima, Ostiatorom i Džoniloleanteom, širio viruse pomoću kojih je krao poverljive podatke. Daljom policijskom istragom otkriveno je da su virus „mariposa" isprogramirali slovenački hakeri.
Podeli ovu vest sa prijateljima na FACEBOOK-u klikom na dugme.
Povezane vesti
Razbijena najveća hakerska mreža na svetu
SAD protestuju zbog napada hakera na Gugl
Hakeri napali sajt dnevnika "Ekspres"
Komentari
Ostavi komentar Nema komentara







