Turska intenzivirala mere protiv PKK

Izvor: Southeast European Times, 25.Jun.2010, 00:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska intenzivirala mere protiv PKK

Lideri teže izgradnji jedinstvenog fronta, s obzirom da se teroristička organizacija PKK preusmerava na nasilniju strategiju.

24/06/2010

Erol Izmirli za Southeast European Times iz Istanbula -- 24/06/10

Bombaški napad u utorak (22. juna) na vojni autobus u Istanbulu, najveći grad u zemlji sa skoro 13 miliona stanovnika, izazvao je zabrinutosti da Radnička partija Kurdistana (PKK) sada napada urbana područja.

Odgovornost su preuzeli "Kurdistanski >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << sokolovi slobode", za koje se smatra da su povezani sa PKK. To je bio najnoviji u nizu incidenata od kraja maja, koji su se odvijali uglavnom u jugoistočnom regionu Anadolije.

Ta teroristička organizacija okončala je jednostrano primirje 31. maja, rekavši da vlada nije ispunila zahteve kurdskog naroda.

S obzirom na očiglednu promenu taktike PKK, vlasti razmišljaju kako najbolje da reaguju da bi zaštitile građane. U ponedeljak su se najviši civilni i vojni zvaničnici zemlje okupili na samitu o bezbednosti, kojim je predsedavao predsednik Abdulah Gul.

Samit je rezultirao novom trostrukom strategijom protiv terorizma. Ona podrazumeva reorganizaciju obaveštajnog rada i borbenih snaga na granici sa Irakom, u opasnom planinskom predelu u kojem se događa većina terorističkih napada, jer se teroristi infiltriraju sa severa zemlje.

Ubuduće će novi regruti biti upućivani u taj region samo posle intenzivne obuke i samo kada postoji potreba za dodatnim snagama. Ideja je da se u tom regionu rasporede specijalizovani podoficiri i ojačaju vojni položaji.

Cilj strategije takođe je da se pojača saradnja sa susednim zemljama i sa Sjedinjenim Državama, koje pružaju pravno valjane obaveštajne podatke Turskoj od 2007. godine.

"Spremni smo da hitno razmotrimo sve nove zahteve turske vojske ili vlade vezane za PKK", rekao je u ponedeljak američki ambasador u Turskoj Džejms Džefri.

Pored tih mera, ulažu se napori za okupljanje svih turskih političkih stranaka, kao i nevladinih organizacija i medija, u jedinstveni front protiv terorizma.

"Teror je nacionalni problem", napisao je ugledni novinar Fikret Bila. "Najbolji put za vladu i za opoziciju je da rešenja pronalaze zajedno".

Gul je održao odvojene sastanke sa opozicionim liderima posle smrtonosnih napada, pozivajući ih da pomognu u pronalaženju zajedničkog jezika. On će se takođe sastati sa predstavnicima nevladinih organizacija zemlje.

Lideri su takođe pokušavali da spreče etničke sukobe, u svetlu najnovijeg talasa terorizma. Premijer Redžep Tajip Erdogan pozvao je medije da budu odgovorni u svom izveštavanju.

"Na žalost, mediji namerno ili nenamerno podržavaju terorističku organizaciju na ozbiljan način", rekao je Erdogan u utorak, prilikom obraćanja parlamentu.

Nihat Ali Ozdžan, ekspert za bezbednosna pitanja, kaže da je podsticanje etničkog separatizma centralni deo strategije PKK.

"PKK je nameravala da gradi svoj identitet korišćenjem terora i nasilja", rekao je Ozdžan u intervjuu Tudejs Zamanu u sredu. "Proces izgradnje identiteta je završen. PKK želi da učvrsti to, ali taj cilj ne može postići korišćenjem starih metoda. Ako postojeću situaciju pretvori u etničke sukobe, onda će se identiteti kristalisati".

"Uloga medija je veoma važna. Oni ne treba da koriste jezik separatista", dodao je on.

Nastavak na Southeast European Times...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.