Izvor: RTS, 01.Jun.2011, 17:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Terminal za brži protok robe
Intermodalni terminal, čija će izgradnja početi 2012. godine u Batajnici, pomoći će da se saobraćaj i roba brže usmere ka kupcima i dobavljačima i zaposliće više od 1.000 ljudi, rekao ministar Milutin Mrkonjić. Intermodalni transport je prevoz tereta u kontejnerima, kombinovanjem najmanje dve vrste prevoza.
Terminal za intermodalni saobraćaj biće izgrađen kod beogradskog naselja Batajnica i u njega će biti uloženo oko 20 miliona evra, rekao je ministar za infrastrukturu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije Milutin Mrkonjić.
Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Lu Brefor rekao je da je stvaranje tog logističkog centra značajno, ali da je trebalo ranije početi njegovu gradnju.
"Uključeni smo u finasiranje tog projekta koji će dovesti do poboljšanja trgovine i transporta omogućiti se smanji brzina inflacije u Srbiji smanjenjem cena zbog efikasnijeg transporta, kao i povećtati konkurenciju na tržištu", ocenio je Brefor.
Mrkonjić je na predstavljanju projekta "Omogućavanje intermodalnog transporta u Srbiji" rekao da će projekat za gradnju terminala biti završen u martu 2012. godine i da će koštati dva miliona evra.
Prema rečima Mrkonjića, gradnja terminala za kombinovani drumsko-železnički transport robe biće završena za 18 meseci.
"Intermodalni terminal i logistički centar pomoći će da se saobraćaj i roba brže usmere ka kupcima i dobavljačima i zaposliće više od 1.000 ljudi", kaže Mrkonjić.
Intermodalni transport je prevoz tereta u kontejnerima, kombinovanjem najmanje dve vrste prevoza, gde se većina puta prelazi železnicom ili vodenim putem, a početni i završni prevoz drumskim saobraćajem je što kraći.
Zamenik šefa delegacije Evoropske unije u Srbiji Adrijano Martins naveo je da je transport ključni deo ekonomskog razvoja Evrope i čini sedam odsto bruto domaćeg proizvoda i pet odsto ukupnog zaposlenja u EU.
"EU promoviše zajedničku politiku transporta koja je usmerena na poboljšanje konkurentnosti i nižih troškova prevoza", rekao je Martins.
Transport koji štedi vreme i novac
Martins je naglasio da se intermodalnim transportom, pomaže Srbiji da postigne moderniji drumski i železnički transport koji štedi vreme i novac i pojačava zaštitu životne sredine.
"Srbija ima potencijal da postine logistički centar", rekao je Martnis i dodao da to dosta košta, ali da je "EU je od 2000. godine uložila 266 miliona evra u saobraćajnu infrastukturu Srbije".
Novim terminalnom za intermodalni transport Srbija će biti pouzdan partner u trgovini, čime će privući još investicija, naglasio je Martins, dodajući da se razmatra zahtev Srbije da se taj projekat finasira sa 17 miliona evra.
Načelnik odeljenja za intermodani transport u Ministarstvu za infrastukturu Miodrag Poledica rekao je da će se logistički centar i terminal intermodalnog saobraćaja u Batajnici nalaziti između drumske i železničke obilaznice na Koridoru 10.
"Značajno je to što će oko 50.000 teških kamiona biti preusmereno iz centra Beograda i time olakšati funkcionisanje saobraćaja", kaže Poledica.





