Izvor: B92, 08.Sep.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
TRAJKOVSKI: NECEMO NOVI PROTEKTORAT
Makedonski predsednik Boris Trajkovski odbacio je u subotu poziv zapadnih zemalja da medjunarodne snage ostanu u Makedoniji posto je NATO trupe napuste pocetkom meseca. "Nije u interesu NATO-a ili Makedonije da dobijemo novo Kosovo ili Bosnu, novi protektorat", rekao je Trajkovski u jednocasovnom radio intervjuu, prenosi Srna.
"Situacija je ovde drugacija jer makedonska vojska nije sprovodila etnicko ciscenje. Ona nije zapocela rat, tako da nema potrebe da NATO cuva vestacki mir", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je predsednik. On je dodao da bi NATO, nakon sto uspesno zavrsi misiju, trebalo da ode iz zemlje. "Ukoliko NATO ostane, imacemo lazan mir", dodao je Trajkovski. Prema njegovim rijecima, posmatraci EU i OEBS-a treba da ostanu u Makedoniji. Zapad zeli da se na stotine posmatraca rasporedi po Makedoniji ali postoji strah da bi bezbednosni vakum koji bi nastao nakon NATO povlacenja mogao ugroziti zivote posmatraca.






