Izvor: B92, 27.Okt.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
TRAGOVI ANTRAKSA I U VRHOVNOM SUDU
Vasington -- Tragovi antraksa pronadjeni su i u postanskom odeljenju najviseg organa sudske vlasti u SAD, Vrhovnog suda. Kako za Radio B92 javlja novinar "Glasa Amerike" Milan Pavlica, posle Kongresa, CIA i Bele kuce, u petak su specijalne ekipe za borbu protiv antraksa posetile i udaljeno postansko odeljenje Vrhovnog suda, a svi zaposleni testiraju se na ovu potencijalno smrtonosnu bakteriju. Portparol Vrhovnog suda saopstila je da nema dokaza da je i centralna zgrada ugrozena posto su testovi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vrseni u nedelju bili negativni. Napad na sudstvo objavljen je u istom danu kada i saopstenje postara iz dve americke drzave, Njujorka i Floride, da nameravaju da tuze drzavnu postu za losu zastitu svojih radnika jer poslovnice u ugrozenim podrucjima nisu na vreme zatvorene.
Portparol Bele kuce Ari Flajser izjavio je da su dodatni testovi antraksa iz pisma poslatog senatoru Tomu Deslu pokazali da za stvaranje te bakterije nije bila neophodna oprema iz drzavno finansirane laboratorije. "Analiza antraksa poslatog senatoru Deslu pokazuje da je bakteriju mogao stvoriti diplomirani mikrobiolog u maloj, ali dobro opremljenoj laboratoriji. Ovi podaci ne iskljucuju umesanost strane drzave u ove teroristicke akte, ali prosiruju obuhvatnost nase istrage", rekao je Flajser na konferenciji za novinare. U americkim medijima pominje se verzija da je za antraks odgovorna neka americka ekstremisticka organizacija, koja je protiv politike Vlade u Vasingtonu.










