Izvor: B92, 21.Jun.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svedoči pukovnik Karemans

Hag -- Holandski pukovnik Tom Karemans svedočiće ove nedelje pred Haškim tribunalom na suđenju Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću.

Blagojević i Jokić optuženi su za ubistvo muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice jula 1995. godine. Karemans je bio komandant holandskog bataljona UNPROFOR u Srebrenici kada je Vojska Republike Srpske 11. jula zauzela tu muslimansku enklavu pod zaštitom UN.

Karemans je o sudbini srebreničkih muslimana dva puta razgovarao sa komandantom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vojske Republike Srpske Ratkom Mladićem, a na jednom od snimaka sa sastanka u Bratuncu, vidi se kako njih dvojica jedan drugom nazdravljaju čašicama rakije.

Svedočenje pukovnika Karemansa zakazano je za 24. i 25. jun. On do sada nije svedočio na suđenjima pred Haškim tribunalom, a iskaz o Srebrenici Karemans je dao samo tokom prikupljanja dokaza protiv generala Mladića i bivšeg lidera Republike Srpske Radovana Karadžića. Kasnije je ta izjava iskorišćena u procesu protiv generala Radislava Krstića, koga je Haški tribunal osudio na 35 godina zatvora zbog pomaganja genocida u Srebrenici.

Svedočenje pukovnika Karemansa na suđenju Blagojeviću i Jokiću zatražila je Blagojevićeva odbrana. Budući da se Karemans posle događaja u Srebrenici penzionisao i preselio u Španiju, zato što se u Holandiji osećao ugroženim, njegovo pojavljivanje pred Haškim tribunalom omogućila je vlada u Hagu.

U Haškom tribunalu u ponedeljak se nastavlja suđenje bivšem predsedniku Skupštine Republike Srpske Momčilu Krajišniku optuženom za genocid u Bosni i Hercegovini, kao i oficirima Armije bosanskih muslimana Enveru Hadžihasanoviću i Amiru Kuburi, koje optužnica tereti za zločine nad Hrvatima i Srbima u srednjoj Bosni, javlja za B92 dopisnik Bete Radoša Milutinović.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.