Izvor: 24sata, 04.Sep.2014, 01:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Studentima jedan rok manje
Studenti će od ove školske godine moći da se upišu na budžet sa 48 ESPB bodova, stari studenti moći će ispite da polažu u naredne dve godine, imaće pet umesto šest ispitnih rokova i više neće imati produženu završnu godinu na budžetu ukoliko poslanici danas usvoje izmene Zakona o visokom obrazovanju.
BUDŽET - Ove izmene usvojio je juče Odbor za obrazovanje.
- Odmah po usvajanju izmena, čeka nas rad na novom zakonu, koji treba da bude usvojen naredne >> Pročitaj celu vest na sajtu 24sata << godine - rekao je ministar prosvete Srđan Verbić.
Predstavnici studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, koji juče nisu bili pozvani na sednicu Odbora, nisu zadovoljni činjenicom da nema produžene godine na budžetu i traže šest ispitnih rokova.
- Zadovoljni smo činjenicom da su naši zahtevi o broju bodova za prelazak na budžet i starim studentima prihvaćeni i na tome smo zahvalni Ministarstvu. Ostaje, međutim, problem, odnosno nepostojanje produžene godine za studente završne godine, kao i manji broj ispita. Zato smo razočarani izmenama zakona i smatramo da reforma nije dostigla taj nivo da bi bilo legitimno da se spusti broj rokova. Nadamo se da će se neko dozvati zdravom razumu, a ukoliko ne bude usvojeno to što smo tražili, verujem da ćemo okupiti dovoljnu masu koja je spremna da izađe na ulicu i pokaže nezadovoljstvo - kažu Andrijan Lemut, predsednik studentskog parlamenta UB, i Igor Graić, predsednik parlamenta Univerziteta u Novom Sadu.
Ministar je među prednosti predloženih izmena zakona naveo uvođenje jedinstvenog informacionog sistema, transparentnost u radu fakulteta, novine u procesu akreditacije visokoškolskih ustanova, kao i jednostavniju verifikaciju stranih diploma.
Korupcija glavni problem visokog školovanja
GLAS - Poslanik SNS-a prof. dr Marko Atlagić ukazao je na korupciju u obrazovanju i zatražio primenu zakona kako bi se ona iskorenila. Kao glavne izvore naveo je prosvetnu inspekciju, tačnije načelnika Velimira Tmušića i Komisiju za akreditaciju. "Slikovito ću se izraziti - nekoliko hiljada evra značio je jedan glas. Preko Komisije se najveća korupcija odvija." Ministar Verbić rekao je da nema konkretne podatke o korupciji i, ako ih bude bilo, da će sve biti ispitano.
Verbić: Visoko obrazovanje najkvaliteniji deo školstva
Izvor: Blic, 04.Sep.2014
Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić izjavio je danas da je visoko obrazovanje najkvalitetniji deo obrazovnog sistema Srbije, ali da taj sistem treba unaprediti, te su neophodne i izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju..."Bez obzira na sve probleme, visoko obrazovanje u Srbiji je bitno bolje...















