Izvor: Kurir, 05.Mar.2010, 07:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sirotinja visi nad ambisom
KURŠUMLIJA - Sirotinjska čatmara u kojoj žive brat i sestra Milisav (62) i Nerandža (65) Ilić iz sela Zebice kod Đavolje varoši približila se na samo pet-šest metara od
KURŠUMLIJA - Sirotinjska čatmara u kojoj žive brat i sestra Milisav (62) i Nerandža (65) Ilić iz sela Zebice kod Đavolje varoši približila se na samo pet-šest metara od ambisa visokog preko deset metara.
Siromašni Milisav kaže da se ne boji da spava nad ambisom, koji se pojavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << posle najnovijeg odrona zemlje i klizišta.
- Šta da radim! Biće kako Bog želi - širi ruke Milisav, pa posle podužeg razmišljanja nastavlja:
- Sve je Božje davanje! Čovek živi dok mu je veka! Ma, ja i ne vodim računa što mi je kuća nad ambisom i spavam mirno.
On objašnjava da je proširenjem puta za Đavolju varoš malo potkopano brdo na kojem se nalazi njegova kuća. Sada, posle obilnijih kiša i otapanja snega, odronjava se kamenje, a izgleda da je proradilo i klizište, pa se kuća sve više približava ambisu.
Milisava i Nerandžu poznaju svi posetioci Đavolje varoši. Tokom sezone on turiste zabavlja svirajući u frulu, a Nerandža u plastičnim flašama prodaje “đavolju vodu”. Od tog “biznisa” malo može da se zaradi, pa uglavnom preživljavaju uz pomoć komšija. Njih svi znaju i svi ih vole. Dobrodušni su i nenametljivi. Konobari u Đavoljoj varoši im obavezno daju po sendvič, a meštani pomalo pasulja, krompira i drugih potrepština. Baš juče, Nerandža je otišla kod komšija Bogdanovića po krompir za jedan ručak.
Reporter Kurira posetio je Iliće na poziv zamenika predsednika opštine Dejana Miloševića, koji im je doneo pomoć u hrani i sredstvima za higijenu. Nenaviknut na goste, Milisav ćuti kršeći prste. Kaže da Nerandža nije kod kuće i snebivajući se poziva nas u svoj sirotinjski dom. Kuća letvara, stara stotinu godina, bez struje i vode, teško se može nazvati domom. Ipak, Ilići su u njoj rođeni i u tu se osećaju najsigurnije.
Milisav kaže da ima samo dve njivice, koje zbog godina i bolesti ne obrađuju. Drva za ogrev nabavlja u šumi iznad kuće, sakupljajući tanke otpale grane, jer nejake ruke nisu kadre da odseku deblje drvo.[ antrfile ]
Devojke neće za sirotana
Milisav Ilić nikad se nije ženio. Priča kako je njegova porodica oduvek bila siromašna jer su imali vrlo malo zemlje, pa nisu mogli ni da drže više stoke, koja je nekad, a i sad, u ovom kraju bila glavni izvor prihoda.
- Nijedna devojka nije htela mene siromaha - kaže Milisav. Sličnu sudbinu imala je i njegova sestra Nerandža, koju niko nije hteo jer nije imala miraz.
Milošević: Nisu jedini
Zamenik predsednika opštine Kuršumlija Dejan Milošević kaže da ovoj siromašnoj porodici preti opasnost da ostane bez kuće, ali i da nastrada u odronu.
- Na teritoriji naše opštine sve je više sirotinje. Osim radnika koji su ostali bez posla, sve više je sirotinje i na selu. Mladi su otišli, a njihovi roditelji zbog starosti ne mogu da obrađuju imanja i brini o stoci. Opština se trudi da pomogne, ali su naše mogućnosti male. Vlada nam je prošle godine uskratila 22 miliona dinara transfernih sredstava, a s tim novcem mogli smo da pomognemo mnogo onih koji nemaju gde da rade i zarade - kaže Milošević.
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.




