Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Mar.2019, 20:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preminuo Dobrica Erić
Srpski književnik, pesnik, prozni i dramski pisac Dobrica Erić preminuo je u 83. godini života, javlja RTS.
Dobrica Erić rođen je 1936. u selu Donja Crnuća u Gornjoj Gruži (kod Gornjeg Milanovca).
Završio je četiri razreda osnovne skole u Vraćevšnici i oprobao sreću - kako sam kaže - u mnogim zanatima...
Svojim bogatim stvaralaštvom na svojevrstan način obeležava življenje na šumadijskom i srpskom prostoru.
Bio je lirski zdravičar >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Gruže, slikar prirode, sela, detinjstva i ljubavi, pisac pesama za decu. Nezaobilazan je u antologijama i udžbenicima.
Pisao je poeziju i prozu, pesme za decu, sarađivao u brojnim listovima i časopisima.
Prvu zbirku pesama objavio 1959. godine a do smrti više od stotinu knjiga poezije, proze, antologija, slikovnica...
Pesme su mu ušle u čitanke, antologije, školske lektire.
Napisao je i tekst za jednu od najpoznatijih narodnih pesama "Devojka iz grada", koju je otpevao Miroslav Ilić.
Dobitnik je niza značajnih nagrada i priznanja: Mlado pokoljenje, Goranov venac, Nagrada Zmajevih dečjih igara, Neven, Vukova Nagrada.
Vukosavljević: Neodoljivi pesnik Šumadije
Ministar kulture Vladan Vukosavljević uputio je telegram saučešća povodom smrti Erića, njegovoj porodici, prijateljima i poštovaocima.
Dobrica Erić je bio živi lirski izvor našeg narodnog duha, neodoljivi pesnik zavičajnih šumadijskih predela, oduševljeni glas u slavu života i rađanja, ali i gorki glas pobune protiv nepravde učinjene njegovom slobodarskom narodu, naveo je Vukosavljević.
Plenio je i doticao duše slušalaca i čitalaca svih naraštaja, uz njegovu pesmu svi su postajali neposredniji i bezazleniji. Pamtićemo njegove reči kao izrasle iz naše rodne i rođene zemlje, poručio je Vukosavljević.









