Pozorište u knjizi

Izvor: RTS, 21.Dec.2012, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pozorište u knjizi

Poznati kikindski glumac Sava Savin Moca objavio je knjigu "Pozorišni život kikindskih Srba", gde je hronološki prikazao pozorišni život u Kikindi od prve prikazane predstave na srpskom jeziku 1834. godine, do osnivanja Gradskog pozorišta 1950. godine.

Kikindski glumac Sava Savin napisao je istoriju svog pozorišta. On je u kikindsko pozorište došao 1955. godine, a pet godina kasnije, pored glume, počeo je da vodi evidenciju o pozorišnom životu u gradu.

Moca >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kaže da sve što je pisano o pozorištu bilo je malo i kratko, bez hronološkog reda.

"Ja sam to sve prikupio, hronološki sredio i uspeo da sažmem u jednu knjigu", dodaje autor knjige.

Kroz više poglavlja knjiga govori o prvim pozorišnim družinama i pozorišnom životu, i o gostovanjima drugih ansambala u Kikindi. Naravno, tu su i priče o najboljim i nagrađenim predstavama, mnoštvo fotografija i pozorišnih plakata ručno pisanih. 

Kada se ljudi iskreno bave teatrom, onda ih iskreno interesuje i istorija pozorišnog života.

Direktor Narodnog pozorišta u Kikindi Brane Marijanović podseća da se ovom problematikom niko do sada u Kikindi nije bavio, tako da njen značaj, kako kaže, prevazilazi gradske granice.

"Ja verujem da će neko, ko se bude bavio istoriografijom pozorišta na širem području, osnovano moći da koristi i ovu knjigu", kaže Marijanović.

Doajenu kikindskog pozorja Branislavu Šibulu u knjizi se posebno svideo događaj iz 1834. godine, kada su Kikinđani sami, prvi put, pripremili predstavu na srpskom jeziku.

"Bio je to značajan događaj za građane da su meštani došli ushićeni i svečano obučeni, kao da idu u crkvu ili neke otmene svatove. Priča se da je predstava trajala od osam sati do jedan po ponoći, jer je publika tražila da se neke scene i pesme ponavljaju", kaže Šibul.

Iako se primakao devetoj deceniji života, Sava Savin je pun energije i već priprema novu knjigu koja će tretirati pozorišni život Kikinđana posle 1950. godine.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.