Izvor: RTS, 29.Mar.2012, 08:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potencijal srpskih naučnika
Bez obzira na nedostatak najmoderne opreme, naučnici su veliki potencijal Srbije, rekao direktor CERN-a Rolf Hojer. Sa evropskim centrom za nuklearna istraživanja sarađuje 15 srpskih naučnika.
Naučnici su veliki potencijal Srbije bez obzira na nedostatak najmodernije opreme, a Srbija će imati velike koristi od pristupanja toj organizaciji, rekao je generalni direktor CERN-a Rolf Hojer, obilazeći Fizički fakultet Beogradskog univerziteta.
Sa CERN-om trenutno sarađuje 15 >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << naučnika iz Srbije.
"Veoma sam srećan jer se Srbija vratila u CERN i to u veoma uzbudljivom i zanimljivom trenutku za fiziku čestica u kojem pokušavamo da saznamo više o univerzumu. Srbija od toga ima veliku korist - ne samo u oblasti fizike nego i inženjerstva, a može mnogo da dobije i u području obrazovanja, nauke i inivacija. Ovo je izuzetno vreme za fiziku čestica", rekao je Rolf Hojer, generalni direktor CERN-a.
Osim u fizici, moguća je saradnja i na polju medicine. Tako će se u maju u Beogradu održati sastanak s predstavnicima CERN-a i našim naučnicima i privrednicima, kako bi utvrdili moguću ekonomsku dobit.
"Drugi deo sastanka posvećen je razgovoru sa ljudima iz nauke i profesorima i studentima, ne samo fizike, nego i inžinjerskih nauka zato što želimo da vidimo koji su to načini za naše članstvo u Cernu i činjenica da smo deo tog velikog istraživačkog projekta, iskoristimo na najbolji mogući način", precizirao je Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke.
Jugoslavija je bila jedan od osnivača CERN-a, ali se povukla 1961. godine. CERN je najveća svetska laboratorija za fiziku čestica i glavna istraživanja odvijaju se u velikom Hadronskom kolajderu, odnosno sudarivaču čestica, kada naučnici pokušavaju da otkriju Higsov bozon koji nazivaju i "božjom česticom".
"Koliki je značaj članstva pokazuje i to što bi Rusija, Turska i Slovenija tek trebalo da steknu status pridruženog člana CERN-a. Srbija je pokazala da ima kompetentne i sposobne naučnike koji su ispunili stroge kriterijume članstva i učešća u projektima CERN-a", istakao je Obradović.
On je najavio i da će 19. oktobra predstavnici Komiteta CERN-a posetiti Srbiju. Dogovoreno je i da 20 srednjoškolskih nastavnika fizike iz Srbije tokom ove godine poseti CERN sa ciljem da se nauka i istraživanja u toj instituciji promovišu i na srednjoškolskom nivou.
Obradović je rekao i da postoji strip preveden na srpski jezik koji na način prihvatljiv za osnovce i srednjoškolce govori o CERN-u.
"Ako bude moguće, dovešćemo ove godine u Beograd i pokretnu izložbu CERN-a, koja je sada u Grčkoj, a od sledeće nedelje će biti u Turskoj", rekao je ministar nauke.









