Izvor: B92, 08.Avg.2014, 15:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Podrška Džudževića Erdoganu
Novi Pazar -- Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu Esad Džudžević uputio je pismo podrške premijeru Turske Redžepu Taipu Erdoganu.
Erdogan, podsetimo, učestvuje na predsedničkim izborima u toj zemlji 10. avgusta.
"Vaša pobeda će značiti pobedu snažne Republike Turske, koja je garant političke stabilnosti i ekonomskog razvoja balkanskih država i naroda, a naročito Bosne i Bošnjaka u Sandžaku. Sandžački Bošnjaci osećaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Tursku kao svoju zemlju zaštitnicu, u skladu sa međunarodnim pravom, i dele radost zbog njenog uspona i demonstracije osmanlijske tolerancije i velikodušnosti" - napisao je Džudžević, kako se navodi u saopštenju BNV.
Predsednik BNV u tehničkom mandatu konstatuje da će Erdoganov izbor za predsednika Turske "koji je prvi put izabran na neposredan način", značiti "oslonac svim muslimanima u svetu".
"Bošnjake u Sandaku sa bratskim turskim narodom vezuju neraskidive istorijske i kulturne veze " - piše Džudževć i ocenjuje da će pobeda ovog predsedničkog kandidata u Turskoj važna za Bošnjake u Srbiji jer su im od "životnog interesa važni dobri trilaterarni odnosi između Srbije, Turske i BiH. Bošnjaci u Srbiji i Sandžaku su most saradnje između Srbije i Turske".
BNV u tehničkom mandatu je prošle godine Erdoganu dodelilo svoje najviše priznanje "Zlatnu plaketu" za "izuzetan doprinos uspostavljanju i razvijanju saradnje i dobrih odnosa između Srbije i Turske". Priznanje je prošle godine uručeno turskom ambasadoru u Srbiji Kemalu Bozaju. BNV u tehničkom mandatu blisko je političkoj opciji Sulejmana Ugljanina.
U Novom Pazaru i još nekim susednim opštinama, u martu ove godine proslavljena je pobeda Erdoganove AK partiije na lokalnim izborima u Turskoj.
Pred te izbore predstavnici Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka učestvovali su na mitingu podrške Redžepu Taipu Erdoganu u Istanbulu. Delegacija SDA Sandžaka gost je AK partije od 6.-11. avgusta u Ankari i Istabulu. Ovo je saopštila informativna služba ove partije.
Zvaničnici SDA Sandžaka stalno napominju da je "Turska zemlja zaštitnica koja ima interes da se unutar bošnjačko stanje popravi, posebno kada je u pitanju jedinstvo Islamske zajednice".
Erdogan je u Novom Pazaru boravio u julu 2010.godine. Sa tadašnjim predsedniko Srbije Borisom Tadićem i ministrima iz ovog kraja Rasimom Ljajićem i Sulejmanom Ugljaninom otvorio je Turski kulturni centar.







