Izvor: RTS, 16.Apr.2012, 12:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okončani sukobi u Kabulu
Oružani sukobi u Kabulu i tri susedne provincije okončani jutros, pošto su avganistansko-koalicione snage primorale talibanske pobunjenike na predaju. U borbama poginulo 47, a ranjeno 40 ljudi.
Avganistansko-koalicione snage su, uz podršku helikoptera, primorale talibanske pobunjenike na predaju, posle čega su okončani 18-časovni sukobi u Kabulu i tri susedne provincije u kojima je poginulo 47 ljudi.
Jutros oko osam sati okončane su borbe u samom centru Kabula >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i u jugozapadnom delu, gde se nalazi zgrada parlamenta, prenosi AP.
Ministar unutrašnih poslova Bismilah Mohamadi rekao je novinarima da je ubijeno 47 ljudi, od kojih 36 pobunjenika, osam pripadnika avganistanskih bezbednosnih sanga i tri civila, a da je ranjeno 40 osoba, od kojih 25 civila.
Avganistanske bezbednosne snage ubile su 36 pobunjenika u oružanim operacijama, u cilju okončanja koordiniranih napada talibanskih pobunjenika u Kabulu i još tri susedne avganistanske provincije, saopštilo je ministarstvo odbrane.
Odgovornost za napade su preuzeli talibani, ističući da to predstavlja početak prolećne ofanzive koja je pripremana mesecima, i da je u njima angažovan veliki broj bombaša samoubica.
Visoki avganistanski zvaničnik rekao je za agenciju AP da je jedan od uhapšenih ekstremista rekao vlastima u Kabulu da je "Al Kaida povezana sa ekstremističkom mrežom Hakani stoji iza napada".
Najnoviji sukobi u Avganistanu pokazali su da talibani i njihovi saveznici nisu potučeni i da je bezbednost i dalje "izazov" za vladine bezbednosne snage i američko-koalicione vojnike, posebno zbog činjenice da bi većina međunarodnih trupa trebalo da se povuče do kraja 2014. godine.
Serija napada izvedena je u delu Kabula u kome se nalazi veliki broj ambasada i u nekoliko istočnih provincija.
Eksplozije i paljba odjekivali su u blizini ambasade Nemačke, Velike Britanije, Irana i SAD, a napadači su gađali i zgradu parlamenta u zapadnom delu grada, rusku ambasadu, kuću koju koriste britanske diplomate i hotel "Star".
Portparol talibana Zabihulah Mudžahid rekao je ranije za Rojters da su ti napadi osveta zbog spaljivanja Kurana u bazi NATO-a, ubistva 17 avganistanskih civila, za koje je optužen jedan američki vojnik, i video-snimaka koji prikazuju kako američki vojnici uriniraju po leševima talibana.
Poslednji talas nasilja u Avganistanu oštro je osudila visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, ocenivši da oni ne predstavljaju opasnost za osoblje EU u toj zemlji.
Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg je, takođe osudio napade, istakavši da je odgovor bezbednosnih snaga te zemlje pokazao da je Avganistan "gotovo spreman" za samostalno delovanje.

















