Izvor: RTS, 10.Sep.2018, 16:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi smer u pančevačkoj Tehničkoj školi
U pančevačku Tehničku školu "23. maj" upisana je prva generacija đaka u Srbiji koja obrazuje tehničare za preradu nafte i gasa. U opremanju savremene učionice i laboratorije pomogla je Naftna industrija Srbije.
Tehnička škola "23. maj" dobila je novu modernu ekološku laboratoriju i "pametnu" učionicu u čije opremanje je kompanija NIS uložila 3,2 miliona dinara.
Novi đaci, budući tehničari >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za preradu nafte i gasa imaju motiv da uspešno završe srednju školu, jer najbolje čeka i sigurno radno mesto u pančevačkoj Rafineriji.
"Imam lepu šansu za dalji rad i zapošljavanje", kaže Aleksandra Vilimonović. "Stičem novo iskustvo u hemiji i novoj laboratoriji."
Dobri su uslovi za rad i učenje, a dobri su i profesori, dodaju njeni drugovi.
Prilikom upisa za novi obrazovni profil u školi, prijavilo se šezdeset šestoro mladih Pančevaca, a mesta je bilo za njih tridesetoro.
"To dovoljno govori da kada se obrazovanje i prosveta povežu i kada obrazovanje ima smisla i kad roditelji i deca znaju šta im se nudi posle školovanja ne izostaju ni dobri rezultati", ističe Nataša Zečević, direktorka Tehničke škole "23. maj".
U Rafineriji nafte u Pančevu u toku je izgradnja novog postrojenja za duboku preradu i neki od đaka, kada završe školu, tu će dobiti i stalan posao.
"Za taj novi pogon potrebni su nam novi mladi stručnjaci", kaže Vladimir Gagić, direktor pogona "Prerada" u Rafineriji nafte Pančevo. "Ulaganjem u ovu školu i otvaranjem novog smera mi dobijamo spremne mlade stručne ljude koji će sebrzo uključiti kod nas u samostalni rad."
Primer Tehničke škole i Rafinerije nafte trebalo bi i drugi da slede, jer će se samo povezivanjem i dobrom saradnjom privrede i školstva smanjiti veliki broj nepotrebnih zanimanja, a dobiće se stručni ljudi koji su neophodni na tržištu rada.










