
Izvor: B92, 09.Nov.2012, 17:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Niš: Višnjić će platiti kaznu
Niš -- Poštovaću odluku Prekršajnog suda i platiću kaznu od 60.000 dinara, rekao Milan Višnjić, doskorašnji dekan Medicinskog fakulteta u Nišu kažnjen zbog nepotizma.
Prekršajni sud u Nišu kaznio je Višnjića novčanom kaznom od 60.000 dinara zbog toga "što nije obavestio neposredno pretpostavljenog i Agenciju za borbu protiv korupcije o sumnji u postojanje sukoba interesa koji on ili sa njim povezano lice ima."
Agencija je novembra prošle godine pokrenula postupak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << protiv Višnjića zbog zaključivanja ugovora o radu sa povezanim licima ( zapošljavanja sina, ćerke, zeta i majke svog zeta), a januara 2012. izrekla je meru javnog objavljivanja preporuke o razrešenju sa funkcije dekana Medicinskog fakulteta.
Odbor Agencije je odbio njegovu žalbu, pa je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Višnjića.
Odgovarajući na prozivke o nepotizmu, Višnjić je rekao da je "prijem obavljen posle raspisanog konkursa koji je kao dekan po zakonu morao da raspiše".
"Za ono što mi se stavlja na teret tiče se perioda kad nije uopšte postojala Agencija za borbu protiv korupcije. Inspekcija rada je proveravala sve to i nije imala primedbi", kazao je Višnjić u kratkoj izjavi Tanjugu, dodajući da je neprimereno da Agencija "drži moralne pridike njemu posle svega što je o onima koji vode tu agenciju napisano u štampi".
Višnjić ističe da je Savet Medicinskog fakulteta proletos jednoglasno odbio zahtev Agencije da on bude razrešen dužnosti dekana.
Milan Višnjić skrenuo je pažnju javnosti početkom 2009. godine kada je započeo oštru polemiku sa tadašnjim rektorom Univerziteta u Nišu prof. Radoslavom Bubnjem, optuživši ga da sprečava medjunarodnu saradnju fakulteta, da je ispunio uslove za penziju i da je nezakonito izabran izvodjač radova na izgradnji stanova za mlade naučne radnike, u postupku koji je vodio Univerzitet.
Bubanj je tada podsetio na "sporna" pitanja sa dekanom Višnjićem, objašnjavajući uzroke nesporazuma medju kojima su izvodjenje nastave Medicinskog fakulteta u Luganu, upis studenata na grupi za strane studente, pitanje nostrifikacije diploma italijanskih studenata zatraženih, ne u svojoj zemlji, već u Bugarskoj posle završenih studija u Luganu.
Samo što je ta polemika u javnosti utihnula, izbio je spor Medicinskog fakulteta i Odseka za stomatologiju kao naučne baze fakulteta koji je povećao cene svojih usluga.
Medicinski fakultet je odbio da učestvuje u troškovima održavanja vežbi, a u štrajk gladju su stupili studenti podržavajući Višnjića.
Direktor Stomatološkog odseka prof. dr Dragan Krasić rekao je tada da rukovodstvo Medicinskog fakulteta koristi ovu situaciju za pritisak na nastavno osoblje i studente kako bi se iznudila njegova ostavka.
Septembra prošle godine Višnjić je ponovo došao u žižu javnosti, osporivši javno metod lečenja obolelih od multiple skleroze u niškom Kliničkom centru od tima lekara "jer metod nije odobrila struka."
Govoreći u svojstvu hirurga, svoje tvrdjenje, kako je napomenuo, zasnivao je na stavu Evropskog udruženja neurologa i Srpskog udruženja neurologa.
Višnjić je rekao da je nedopustivo da se takvo lečenje naplaćuje od pacijenata i da kada se radi klinička studija, nju treba da finansira onaj koji je takvu studiju naručio.
Reč je, kako je objašnjeno, o mehaničkom proširenju krvnih sudova u predelu vrata kod bolesnika od multiple skleroze.
Iako je bivši ministar zdravlja prof. dr Zoran Stanković rekao je da će KC u Nišu biti dozvoljeno da nastavi započetu studiju i metod u lečenju bolesnika, Sindikat lekara i farmaceuta i Sindikat "Nezavisnost" kritikovao je tada Višnjića uz navode da se on "na perfidan način umešao u rad KC".
Višnjić je učestvovao u demokratskim promenama 2000. godine kao član Demokratskog bloka, a njegov sin Aleksandar, zaposlen na Medicinskom fakultetu kao docent, osnovao je Reformističku stranku sa sedištem u Nišu.
Reformisti su aprila prošle godine potpisali sporazum sa URS-om o saradnji, ali je ta saradnja ubrzo prestala uprkos podršci Milana Višnjića kao nezavisnog intelektualca.
U Reformističkoj stranci su isticali da Milan Višnjić nije član njihove stranke, ali da ih podržava. Na poslednjim republičkim izborima nosilac liste niških reformista bio je upravo Milan Višnjić.
Višnjić plaća kaznu za nepotizam
Izvor: Akter, 09.Nov.2012
Poštovaću odluku Prekršajnog suda i platiću kaznu od 60.000 dinara, rekao Milan Višnjić, doskorašnji dekan Medicinskog fakulteta u Nišu kažnjen zbog nepotizma