Izvor: Blic, 18.Jul.2010, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Navlačenje mamca na udicu

Da li je to stvar mentaliteta ili je u pitanju neki drugi fenomen – ne znam, ali se ne jednom pokazalo kako neka tema od presudnog interesa ne izazove osobitu pažnju tzv. šire javnosti dok istovremeno takozvana sporedna stvar nama postane najvažnija na svijetu. Ima toga i drugdje pa se, recimo, u Hondurasu i Salvadoru nije ratovalo oko pšenice i hljeba, ali jest oko fudbala.

Ovdje su, ne tako davno, povremene političke afere stvarali umjetnici, odnosno njihova djela, iako >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je poznato da umjetnost i kultura uopšte nikad i nigdje (a napose ne ovdje) nisu došle na vlast. Današnje mlade generacije možda i ne znaju za „slučajeve” kakvi su Mihailovićeve „Tikve” ili Stojanovićev „Plastični Isus" ili Đogova "Vunena vremena” ili nešto četvrto i peto, dok stariji pamte da se oko toga svojevremeno dizala veća prašina nego danas oko trgovine tonama heroina. Zar je moguće da je društvena opasnost od umjetničke provokacije nekoć mogla biti veća od zla, koje će ovdje, sada i sutra, nanijeti golema količina droge?

Osmotrimo problem iz drugačijeg ugla. Možemo li zamisliti neku današnju predstavu (izložbu, sliku, knjigu, film, kompoziciju) čija bi prezentacija proizvela politički skandal ravan nekadašnjim aferama? Ne možemo, naravno da ne možemo, ali nije krivica (ako u tome uopšte ima krivice) toliko na mlitavim umjetnicima koliko na društvenoj atmosferi, na klimi u kojoj živimo, a u kojoj više ništa nije sramno ni sramotno, a pogotovo ne sveto ili uzvišeno.

Često složene stvari znaju biti zapravo jednostavne. Ako su nekoć („umjetnički”) potresi i pripadajuća galama služili tek kao sredstvo za očuvanje tad postojeće vlasti, zar nije moguće da ovaj sadašnji kriminalni cirkus na čijem repertoaru jedna nerješena afera neprekidno smjenjuje drugu, jednako tako ne služi istom cilju? Pecaroš na udici mijenja mamac da bi uhvatio novu ribu, a somčina, dole u svom blatu, to majušno lukavstvo ne vidi.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.