Mleko od neke druge mame

Izvor: RTS, 11.Mar.2014, 11:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mleko od neke druge mame

Samo prošle godine Banka humanog mleka u Beogradu prikupila je 5.200 litara mleka. Uz veliku količinu imunoloških materija, mleko iz ovih flašica za bebe predstavlja i hranu i lek. Korist od banke je višestruka - za dete, za mamu i za kućni budžet.

Majke u Srbiji i danas hrane tuđu decu. Samo prošle godine Banka humanog mleka u Institutu za neonatologiju prikupila je, zahvaljujući njima, 5.200 litara mleka. Ova prva banka u Beogradu, uskoro proslavlja svoj peti rođendan.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Posle porođaja nisu mogle da doje svoju decu. Druge mame pritekle su im u pomoć. Danas su one te koje pomažu i koje hrane prevremeno rođene bebe.

"Naravno da mi je bilo značajno. Naročito što je to mleko neke druge majke, nije nikakva hemija. Sada sam u poziciji da ja dajem i da doniram... I ako je značilo mojoj bebi, tako znači sada drugim bebama", kaže jedna majka.

Mleko koje se nalazi u flašicama u banci humanog mleka za ove bebe predstavlja i hranu i lek.

"Tu ima ogromnih količina imunoloških materija koje pomažu bebama, naročito kada su u pitanju prevremeno rođena deca, da se izbore protiv infekcije", rekla je Slavica Simić iz Banke humanog mleka.

"Uspešnost podoja u našoj sredini iznosi nažalost manje od 15 odsto. Promocijom banki mleka - uspešnost dojenja samo u Institutu porasla je na neverovatnih 80 odsto", kaže Milica Ranković Janevski, direktorka Instituta za neonatologiju.

Ipak, dobra volja nije dovoljna. Ukoliko žele da daruju mleko, žene moraju da budu i zdrave.

"To znači da nisu izložene seksualno prenosivim bolestima, ni one ni njeni partneri, da nisu bolovale od određenih virusnih bolesti, što mi svakako testiramo", kaže Slavica Simić.

Korist od banke humanog mleka je višestruka - za bebu, mamu i za kućni budžet.

"Počeli smo pre pet godina. Za ovaj period sakupili oko 25.000 litara mleka. Što znači da je Instutut ostvario uštedu za budžet jer je u tolikoj količini kupljeno manje adaptirane formule", kaže Milica Ranković Janevski.

Beograd i Novi Sad imaju Banku humanog mleka. Uskoro će je dobiti i Kragujevac.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.