Konkretan napredak u dijalogu

Izvor: RTS, 21.Jun.2013, 09:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konkretan napredak u dijalogu

Tokom dijaloga Beograda i Prištine na visokom nivou postignut konkretan napredak i saglasnost o mnogim pitanjima, saopštila visoka predstavnica EU Ketrin Ešton. Napredak postignut u oblastima pravosuđa, policije i lokalnih izbora, rekla je Eštonova i istakla da će o tome obavestiti države članice EU. Ketrin Ešton i Štefan File uputili zajedničko pismo ministrima spoljnih poslova EU u kojem su ih obavestili o toku primene briselskog sporazuma.

12.03 - Ketrin Ešton >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i Štefan File uputili zajedničko pismo ministrima spoljnih poslova zemalja članica EU u kojem ih obaveštavaju o toku primene briselskog sporazuma, javlja dopisnik RTS-a iz Brisela.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton saopštila je jutros da je tokom dijaloga Beograda i Prištine na visokom nivou postignut konkretan napredak i saglasnost o mnogim pitanjima, uključujući pravosuđe, policiju i lokalne izbore. Eštonova i komesar za proširenje Štefan File uputili zajedničko pismo šefovima diplomatija države članice EU, kojim su ih obavestili o napretku.

Eštonova je na radnoj večeri, koja je počela sinoć i trajala skoro šest sati, razgovarala sa predsednikom Vlade Srbije Ivicom Dačićem, prvim potpredsednikom Aleksandrom Vučićem i kosovskim premijerom Hašimom Tačijem.

"Uradili smo dobar posao i postigli konkretan napredak", poručila je Ešton u pisanom saopštenju i dodala da će o detaljima obavestiti države članice EU, uoči ministarskog saveta u Luksemburgu sledeće nedelje.

Ketrin Ešton je odala priznanje Ivicu Dačiću i Hašimu Tačiju zbog odlučnosti i napornog rada.

"Preduzeti su konkretni koraci prema jasnom i održivom poboljšanju odnosa između dve strane", saopštila je portparolka Eštonove Maja Kocijančič.  

Delegaciju Beograda predvodili su premijer Ivica Dačić i vicepremijer Aleksandar Vučić, koji nisu komentarisali ishod ove runde dijaloga.

Hašim Tači je nakon razgovora izjavio da je došlo do približavanja stavova dve strane, ali ne i konačnog dogovora.

Dve strane nisu uspele da se usaglase oko dva ključna pitanja - struje i telekomunikacija.

Sastanak je završen svega nekoliko časova pre nego što će Eštonova i komesar EU za proširenje Štefan File zemljama članicama EU uputiti pismo o napretku u sprovođenju sporazuma i unutrašnjim reformama u Srbiji.

Tehnički dijalog po radnim grupama nastavlja se danas, a novi susret Dačića i Tačija najavljen je za 8. jul.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Ešton danas šalje pismo EU

Izvor: NaDlanu.com, 21.Jun.2013

Ketrin Ešton saopštila da je tokom jučerašnjeg sastanka s Dačićem i Tačijem postignut konkretan napredak i saglasnost o brojnim pitanjima. Danas šalje pismo EU. ..Neka od tih pitanja, prema saopštenju visoke predstavnice EU, su i pitanja pravosuđa, policije i lokalnih izbora. Eštonova je...

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.