JADAR PROBIO NASIP, EVAKUISANI LJUDI I STOKA

Izvor: Kurir, 24.Jun.2010, 14:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

JADAR PROBIO NASIP, EVAKUISANI LJUDI I STOKA

LOZNICA - U blizini Loznice, nizvodno od mosta preko Jadra u Jelavu, nasip je popustio usled čega je reka poplavila petnaestak kuća iz kojih su ljudi, kao i domaće životinje evakuisani. Na levoj obali Jadra, oko 150 metara nizvodno od mosta, preko te reke u Jelavu, na magistralnom putu Loznica - Šabac, nasip je popustio u dužini od oko 50 metara usled čega je poplavljeno oko 15, a ugroženo oko 50 kuća.

Specijalizovane ekipe policije i vatrogasaca su najpre evakuisale ljude u čije >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << domove je prodrla voda, a zatim i domaće životinje. Uporedo sa tim preduzimaju se i potrebne mere u cilju zaštite građana i materijalnih dobara na ugroženom području. U Gradskom štabu je navedeno da je, u gornjem delu toka kroz loznički kraj, posle najvećeg talasa, vodostaj Jadra počeo da se smanjuje tako da je u Dragincu nivo te reke sada metar niži od najvišeg dostignutog u prethodna 24 sata.

To praktično znači da će nizvodno odatle biti nastavljeno opadanje vodostaja Jadra koji se duž celokupnog toka u lozničkom kraju postepeno povlači u svoje korito, mada su mnoge oranice, koje su najviše bile i zahvaćene poplavom, i dalje pod vodom. Gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović je na početku sednice Skupštine grada informisao odbornike o merama koje su do sada preduzete u cilju odbrane od poplava zbog čega je proglasio vanredno stanje na teritoriji grada. On je ocenio da se situacija postepeno poboljšava i da se voda povlači sa najvećeg dela poplavljenog područja, sem u Jelavu, gde se, kako je rekao, nastavlja evakuacija stanovništva za koje je organizovano i snabdevanje životnim namirnicama.

Jedna od važnijih predstojećih aktivnosti na području koje bilo zahvaćeno poplavom, kako je najavio Petrović, biće organizovano delovanje nadležne službe Zdravstvenog centra u Loznici u cilju sprečavanja moguće pojave zaraznih bolesti.

Načelnik valjevskog Odeljenja za vanredne situacije Ministarstva odbrane Milan Mihailović izjavio je da je posle velike borbe Ub odbranjen od nabujalih reka Tamnava i Ubača. "Nivo vode je bio toliki da je Tamnava premašila četiri metra, što do sada nije zabeleženo, a uspeli smo da odbranimo i kuće na Sandića imanju kojima je pretila nabujala Ubača", rekao je Mihailović. On je dodao da je uz "sve muke" tokom noći morala da bude evakuisana i farma sa 180 svinja u selu Brezovica koje je Tamnava poplavila, a poplavljena su i sela Sovljak, Vrelo, Takovo, Novaci, Bogdanovića i Crvena Jabuka.

Nivo Tamnave blago opada, vodostaj Ubače je i dalje visok, a očekuje se da će najviše problema biti sa "divljom Gračicom", koja povezuje Tamnavu i Ubaču i "potpuno je nepredvidiva", dodao je on. Mihailović kaže da će glavni posao biti da se domaćinstvima poplavljenim u tim selima, posebno Tomislavu Jankoviću iz Sovljaka, dostave hrana i voda za piće, ali i hrana za stoku. On je rekao da će iz Valjeva u Ub biti upućene cisterne za vodu MUP-a i Vojske Srbije, kako bi se stanovništvu obezbedila pijaća voda.

Prema njegovim rečima do sada niko od ugroženih nije želeo da bude evakuisan, čak ni u valjevskim prigradskim naseljima Gorić, Veselinovića kraj u Belom Polju i delu Rađevog sela za koje je, za svaki slučaj, obezbeđen smeštaj u hotelu "Jablanica". Vatrogasna jedinica je u okolini Valjeva, pored puta za Loznicu, evakuisala vlasnika vikendice sa krova na koji se sklonio od nabujale reke Obnice.

Inače, na području Valjeva, Loznice, Šapca i Kraljeva na lokalnim rekama beleži se pad nivoa vodostaja, saopštio je Sektor Ministarstva unutrašnjih poslova za vanredne situacije. Porast vodostaja se beleži samo na reci Savi, ali je u nivou redovne odbrane od poplava, dodaje se u saopštenju i navodi da se u selu Obrva kod Kraljeva, gde su se izlila dva potoka, voda povlači iz objekata. Na teritoriji Novog Sada i dalje se vrši ispumpavanje vode u Sremskoj Kamenici na lokaciji kod pravoslavne crkve i u Novom Sadu, u Prešernovoj ulici. U mestu Ečka, pored Zrenjanina, pripadnici Sektora za vanredne situacije završili su i poslednje intervencije crpljenja vode, dodaje se u saopštenju.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić obići će poplavom ugrožena područja u opštinama Ub i Osečina.

Agencije

Uspostavljen saobraćaj na M-4 i R-127

BEOGRAD - Posle povlačenja reke Jadar, uspostavljen je saobraćaj na deonicama državnog puta prvog reda M-4 Zavlaka-Osečina, kod sela Komirić i putu drugog reda R-127 Zavlaka-Krupanj, kod sela Mojković u valjevskom kraju, saopštilo je javno preduzeće "Putevi Srbije".

U saopštenju se navodi da ekipe "Puteva" prate situaciju na terenu i vodostaje reka Tamnava i Jadar. Na vozače se apeluje da poštuju postavljenu saobraćajnu signalizaciju i prilagode brzinu kretanja uslovima na putu.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Čamcima izlazili iz poplavljenih kuća

Izvor: Blic, 25.Jun.2010, 01:10

Loznica, Valjevo, Šabac, Kraljevo - Ovako nikad nije bilo. Po mene je došao čamac kako bih otišao da lekara. Supruga Ruža ostala je u kući, ali je na bezbednom - kaže Marjan Pantelić, vlasnik jedne od 15 kuća koje su pod vodom pošto je juče Jadar probio nasip pored puta Loznica-Šabac. Duž...

Nastavak na Blic...

Jadar probio nasip

Izvor: Glas javnosti, 25.Jun.2010

LOZNICA - U blizini Loznice, nizvodno od mosta preko Jadra u Jelavu, nasip je popustio usled čega je reka poplavila petnaestak kuća iz kojih su ljudi, kao i domaće životinje evakuisani. Na levoj obali Jadra, oko 150 metara nizvodno od mosta, preko te reke u Jelavu, na magistralnom putu Loznica -...

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.