Google obilježava rođendan Adolfa Saksa, tvorca saksofona!

Izvor: Nezavisne Novine, 06.Nov.2015, 09:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Google obilježava rođendan Adolfa Saksa, tvorca saksofona!

Pretraživač Google danas obilježava rođendan Adolfa Saksa, belgijskog dizajnera muzičkih instrumenata, najpoznatijeg po tome što je izmislio saksofon.

Adolf Saks je rođen 6. novembra 1814. godine u Dinanu u Belgiji. Otac mu se zvao Šarl Žozef Saks i takođe je bio dizajner muzičkih instrumenata. U 24. godini života unapredio je dizajn bas-klarineta. Potom se preselio u Pariz gdje je radio na čitavom setu instrumenata. Stvorio je sakshornu (od vojničke trube), saksov >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << rog (duvački instrument sa ventilima) i flugelhornu koja je preteča modernog eufonijuma.

Izmislio je i sakstrombu sa ventilima i užim otvorom od saksovog roga, a i klarinet-burdon, preteču kontrabas klarineta.

Međutim, Adolf Saks je najpoznatiji po izumu saksofona. Godine 1842. kompozitor Hektor Berlioz napisao je odobrenje za saksofon. Od 1842. do 1846. godine Saks je izmislio čitav asortiman saksofona.

Otkriće saksofona donjelo je Saksu ugled zahvaljujući kome je 1857. godine postao učitelj na Pariskom konzervatorijumu. Saks je nastavio da osmišljava instrumente do kraja svog života.

Umro je u Parizu 7. februara 1894. godine. Sahranjen je na groblju Monmartr.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.