Izvor: RTS, 09.Avg.2011, 12:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godišnjica u senci Fukušime
Obeležavanje 66. godišnjice od eksplozije atomske bombe u Nagasakiju proteklo u senci događaja u vezi sa nuklearkom Fukušima. Cilj Japana je smanjenje zavisnosti od nuklearne energije i u daljoj budućnosti stvaranje društva bez nukleare energije, poručio premijer Naoto Kan.
Godišnjica atomskog bombardovanja Nagasakija u Drugom svetskom ratu obeležena je u tom japanskom gradu, a ceremoniji su prisustvovali premijer Japana Naoto Kan i drugi visoki državni zvaničnici. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Učesnici ceremonije odali su počast žrtvama bombardovanja minutom ćutanja i polaganjem venaca na spomenik nastradalima.
Posebnu pažnju japanskih medija privuklo je prisustvo đaka iz prefekture Fukušima koji su bili prisiljeni da napuste svoje domove zbog radijacije.
U govoru tokom ceremonije u Nagasakiju, premijer Kan izrazio je posvećenost japanske vlade radu na ukidanju nuklearnog oružja i sprovođenju adekvatne medicinske i socijalne pomoći žrtvama atomske bombe.
Kan je rekao da nuklearna nesreća u Fukušimi predstavlja izuzetno ozbiljan udarac za zemlju i da je prouzrokovala veliku zabrinutost ne samo u Japanu, već i u inostranstvu, pri tom obećavši brzo okončanje radova na obuzdavanju oštećene centrale.
"Situacija u Fukušimi se stabilizovala, ali preostaju mnogi izazovi u uklanjanju posledica katastrofe", ocenio je premijer Japana i ponovio da država ima za cilj umanjenje zavisnosti od nuklearne energije i u daljoj budućnosti stvaranje društva bez nukleare energije.
Tokom ceremonije knjige sa imenima 3.288 ljudi, za koje se smatra da su u poslednjih godinu dana preminuli od posledica izloženosti radijacije koju je oslobodila atomska bomba, položene su na oltar. Time se ukupni broj žrtava atomske bombe u Nagasakiju i okolini od 1945. godine do danas zvanično popeo na čak 155.546 ljudi.
Japanska država priznaje sve osobe koje su se nalazile u određenom prostoru u trenutku i u danima nakon eksplozije atomske bombe kao osobe izložene dejstvu radijacije, te se njihova smrt čak i ako je nastupila pet ili šest decenija kasnije, u slučaju maligniteta ili komplikacija od ranjavanja, zvanično beleži kao smrt usled atomskog bombardovanja. Po tom kriterijumu, inače, broj žrtava u Hirošimi iznosi preko 210.000.













