Đaci slave Svetog Savu (pre roka)

Izvor: Mondo, 25.Jan.2013, 10:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đaci slave Svetog Savu (pre roka)

U školama koje poštuju preporuku Ministarstva prosvete, sečenjem slavskog kolača i đačkim priredbama, obeležena školška slava Sveti Sava. Neki kolektivi obeležiće Savindan u nedelju, na sam dan praznika.

Savindan je danas svečano obeležen i u OŠ "Kralj Petar I" gde je slavski kolač isekao otac Petar Lukić iz obližnje Saborne crkve, a prisustvovali su brojni učenici, njihovi roditelji, bake i deke.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << />
Učenici škole, ali i mališani iz vrtića "Vila" priredili su priredbu u čast prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja, a nakon priredbe deci su deljene bombone.

"Tradicionalno u našoj školi Savindan proslavljamo svečanom akademijom sa prigodnim programom i izložbom koju smo imali pre akademije. Ovaj dan je jedan od najznačajnijih dana, a sečenjem slavskog kolača i paljenjem sveće mi u stvari osvetljavamo svoj jedini put, a to je put ljubavi, ljubavi prema deci, prema profesiji", rekla je Tanjugu direktorka OŠ "Kralj Petar I", Milka Boškov.

Otac Petar Lukić razjasnio je dilemu koja je mnoge mučila ovih dana, zašto se Savindan slavi dva dana ranije.

"Kada je Sava umro u Bugarskoj nije bilo telefona, interneta i glasnik koji je doneo ovu tužnu vest u Srbiju stigao je 27. januara i taj dan se obeležava kao dan Svetog Save. Međutim, pretpostavlja se da je umro između 24. i 26. januara", naglasio je otac Lukić.

On je dodao da je Kancelarija za verske zajednice upravo iz tog razloga predložila da se školska slava obeleži dva dana ranije, jer će proslava u petak podrazumevati i veće prisustvo dece i njihovih roditelja na priredbama.

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović ocenio je danas da obeležavanje Svetog Save u školama nema "versku dimenziju" i da ne stoje primedbe pojedinih bošnjačkih udruženja da se deca islamske veroispovesti primoravaju da obeležavaju taj praznik.

U intervjuu agenciji Beta, Obradović je rekao da decu niko ne primorava da učestvuju u obeležavanju školske slave i da se ona širom Srbije obeležava na različite načine u znak sećanja na čoveka koji je utemeljio školu na ovim prostorima i negovao ideju tolerancije.

"Niko decu ne primorava da učestvuju u obeležavanju školske slave, školska slava se u Srbiji obeležava na veoma različite načine - od organizovanja izložbe crteža, recitacija i priredbi. Negde takođe učestvuju i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, ali sve je to u funkciji obeležavanje školske slave i nema versku dimenziju", rekao je Obradović.

Govoreći o značaju obeležavanja školske slave, ministar je podsetio da je Sveti Sava bio veoma obrazovan čovek, da je govorio više svetskih jezika i da je "utemeljio školu" u Srbiji.

Obradović je podsetio i na državničku ulogu Svetoga Save I posredovanje u sklapanju mira.

"Obeležavanje Svetog Save je prilika za sve nas u prosveti da se podsetimo zašto se baš taj praznik obeležava kao školska slava. Reč je o velikom čoveku za svoje vreme i očigledno za vekove koji su došli posle njega, jer je bio veliki prosvetitelj i veoma obrazovan. Utemeljio je školu, podržao obrazovanje, radio na pomirenju i negovao toleranciju i poštovanje mišljenja drugih", rekao je Obradović

Ministarsvo prosvete školama je preporučilo da svetosavske priredbe održe 25, umesto 27. januara kakao bi u obeležavanju škloske slave učestvovalo što više roditelja, đaka i predstavnika lokalnih samouprava. Sveti Sava se inače u školama obeležava kao radni, ali nenastavni dan.

I zvanična ceremonija - svetosavska Akademija koju organizuje Ministarstvo prosvete biće održana danas u Sava centru.

U Vladi Srbije danas će biti dodeljene i Svetosavske nagrade koje se svake godine uručuju obrazovno-vaspitnim institucijama i pojedincima za poseban doprinos razvoju obrazovanja i vaspitanja.

(Beta/MONDO)

Nastavak na Mondo...



Povezane vesti

ŠKOLSKA SLAVA: Škole obeležavaju Svetog Savu

Izvor: Kurir, 25.Jan.2013

BEOGRAD - Obrazovne ustanove u Srbiji koje poštuju preporuku Ministarstva prosvete, obeležavaju danas Svetog Savu, školsku slavu u čast prvog srpskog arhiepiskopa, prosvetitelja, tvorca zakonodavstva, dok će neki kolektivi obeležiti Savindan u nedelju, na sam dan praznika...Ove godine škole imaju...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.