Dilema o lobiranju

Izvor: Blic, 17.Jun.2009, 06:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dilema o lobiranju

O lobiranju najčešće mislimo samo u jeku neke afere, dodeljujući mu istu lošu reputaciju i svrstajući ga sa korupcijom, nepotizmom i pohlepom među izvore sveg zla. Nismo tada potpuno u pravu, jer lobiranje nije samo po sebi štetna pojava. Istina je da kada govorimo o monopolima, koncesijama, duvanskim akcizama zapravo govorimo o patološkim pojavama u kojima lobiranje igra malu ulogu a korupcija veliku.

Nisu samo sistemi sa nerazvijenom praksom lobiranja, kao što je Srbija skloni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da potpuno izbrišu tanku granicu između lobiranja i korupcije. Obamina administracija je zakon kojim reguliše dodelu pomoći za oporavak privrede propratila i zabranom verbalne komunikacije sa lobistima koji bi pokušali da utiču na dodelu pomoći, a Liga lobista je protestvovala pozivajući se na Ustav koji brani pravo slobode govora. Ipak, lobiranje se ne može svesti samo na privredu. Smisao lobiranja je u zahtevanju od predstavnika vlasti da čuju interese društva kojim upravljaju i odgovore na njih, a pravilno osluškivanje potreba i želja građana prvi je korak ka odgovornoj državi. U složenim savremenim društvima velike kompanije nisu jedina grupa sa interesom. Veliki deo interesnih grupa koje lobiraju u razvijenim sistemima bavi se zaštitom žrtava nasilja, unapređenjem prava dece, radnika, invalida, zaštitom životne sredine i drugim ciljevima vrednim podrške države.

U teoriji, rasprava o demokratskoj prirodi lobiranja naziva se Medisonova dilema. Medison je još u 18. veku napisao da je prirodno da se ljudi organizuju oko zajedničkih interesa i da traže od vlasti da te interese uvrsti u zakone. Predvideo je tada da će neki interesi postati dovoljno jaki da ugroze opšti interes. Zato je kao osnovni zadatak modernog zakonodavstva ustanovio zaštitu opšteg interesa građana.

Ni mi danas, više od dva veka kasnije, zaštitu interesa ne možemo da očekujemo ni od koga drugog, pa ni od plaćenih lobista. Sve se uvek vrati do onih koje smo birali, njihove savesti i odgovornosti.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.