Izvor: RTS, 31.Dec.2011, 14:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Centar jedinstva, sklada i vođstva
Centralni komitet Radničke partije proglasio je zvanično Kim Džong Una za novog vrhovnog komandanta vojske Severne Koreje. Pod komandom ima 1,2 miliona vojnika.
Kim Džong Un zvanično je imenovan za vrhovnog komandanta severnokorejske vojske koja broji 1,2 miliona vojnika, saopštile su vlasti te države.
Naslednik preminulog lidera Kim Džong Ila, koji je vladao 17 godina Severnom Korejom, time je dodatno učvrstio svoju vlast.
Svetski mediji ocenjuju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je titula "vrhovnog komandanta", koju formalno proglašava Politički biro Centralnog komiteta Radničke partije Severne Koreje, siguran znak brzog konsolidovanja vlasti i korak u pravljenju novog kulta ličnosti budućeg vladara.
Iako se ne zna tačno koliko godina ima novi lider Severne Koreje, pretpostavlja se da ima manje od 30.
Severna Koreja je uključena u delikatne pregovore o svom nuklearnom programu, a razorena privreda i siromaštvo dodatni su teret s kojim će novi lider morati da se nosi.
Verovatno je upravo to i bio razlog što je Severna Koreja želela da pokaže odlučnost brzim konsolidovanjem vlasti i novog lidera.
Kako su preneli severnokorejski državni mediji, Kim Džon Un trebalo bi od sada da bude "jedini centar jedinstva, kohezije i vođstva" Radničke partije.
U saopštenju Radničke partije navodi se još da je Kim Džong Un na funkciju vojnog zapovednika izabran u skladu sa željom njegovog oca koju je izrazio 8. oktobra.



