Izvor: RTS, 18.Jul.2011, 23:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez smanjenja kazne Stakiću
Haški tribunal odbio zahtev Milomira Stakića, osuđenog za ratne zločine nad muslimanima i Hrvatima na području Prijedora, da mu se smanji kazna od 40 godina zatvora.
Milomiru Stakiću, osuđenom za ratne zločine nad muslimanima i Hrvatima na području Prijedora, počinjene 1992. godine, Haški tribunal odbio je da smanji kaznu od 40 godina zatvora.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Prema odluci suda, dostavljenoj Tanjugu, predsednik Tribunala Patrik Robinson odbio je zahtev uz obrazloženje da je Stakić osuđen za "veoma teške zločine i da je dosad pokazao ograničenu rehabilitaciju."
Stakić je bio predsednik opštine i Kriznog štaba u Prijedoru za vreme rata u Bosni i Hercegovini, a proglašen je krivim za "istrebljenje, progon, prinudno raseljavanje i ubistva" muslimana i Hrvata s područja te opštine, u periodu od aprila do septembra 1992. godine.
Osuđen je za proterivanje oko 20.000 muslimana i Hrvata iz grada i ubistva više od 1.500, od kojih je 486 utvrđen tačan identitet.
Stakić je proglašen odgovornim i za osnivanje logora Omarska, Keraterm i Trnoplje, za koje je navodno govorio da su bili nužnost, a u kojima su, prema presudi, nezakonito držane i mučene stotine nesrba.
Sudsko veće, kojim je predsedavao nemački sudija Volfgang Šomburg, oslobodilo je Stakića optužbe za najteži zločin genocida, a osudilo za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Najpre mu je izrečena kazna doživotnog zatvora 31. jula 2003. godine koju je žalbeno veće 22. marta 2006. godine preinačilo u 40 godina robije.
Iz pritvora u Sheveningenu, Stakić je 12. januara 2007. godine prebačen na izdržavanje kazne u Francusku, a zahtev je podneo pošto zakon ove države dozvoljava smanjenje kazne.






