Izvor: B92, 24.Dec.2009, 00:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zatvaranje Gvantanama u 2011.
Vašington -- Zatvaranje američkog zatvora u zalivu Gvantanamo na Kubi, koje je predviđeno do sledećeg meseca, moglo bi da bude odloženo do 2011. godine.
Razlog za to je što će američkoj vladi biti potrebni meseci da kupi zatvor u državi Ilinois i prilagodi ga za boravak osumnjičenih terorista. Taj rok bi, takođe, mogao dodatno biti produžen, jer se neki kongresmeni protive finansiranju kupovine i renoviranja Tomsonovog popravnog centra
Poslanici i iz Republikanske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i iz Demokratske stranke rekli su da su zabrinuti zbog činjenice da osumnjičeni za terorizam budu dovedeni u pritvor u SAD.
Američki predsednik Barak Obama svojevremeno je obećao da će Gvantanamo biti zatvoren 22. januara 2010, ali kako se taj datum pokazao kao nerealan, američki predsednik je izdao nalog zvaničnicima svoje administracije da što pre osposobe i prilagode zatvor Tomson.
Američki sekretarijat pravosuđa objavio je prošlog vikenda da je od 2002.godine više od 560 zatvorenika napustilo zatvor u Gvantanamu, a da ih je ostalo 198.
Zatvaranje zatvora u Gvantanamu i dalje neizvjesno
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 24.Dec.2009
Predviđeno zatvaranje američkog zatvora u zeljevu Gvantanamo na Kubi do sljedećeg mjeseca, moglo bi da bude odloženo do 2011. godine. Razlog je zato što će Američkoj vladi biti potrebni mjeseci da kupi zatvor u državi Illinois i prilagodi ga za boravak osumnjičenih. Prošlog vikenda je objavljeno...
Obama odlaže zatvaranje Gvantanama
Izvor: Vesti-online.com, 24.Dec.2009
Američki predsednik Barak Obama je odložio zatvaranje zloglasnog zatvora u kubanskom zalivu Gvantanamo sve do 2011. godine. Razlog su tehnički nedostaci zatvora u američkoj saveznoj državi Ilinois u koji bi trebalo prebaciti zatvorenike. Ovom odlukom Obama je prekršio vlastito predizborno obećanje...Inače,...







