Izvor: B92, 15.Apr.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ubijen palestinski komandir

Tel Aviv -- Komandir radikalnog Demokratskog fronta za oslobođenje Palestine ubijen je sinoć, a tri slučajna prolaznika su ranjena, u izraelskom vazdušnom udaru u pojasu Gaze.

Izraelska raketa je pogodila automobil koji je vozio Ibrahim Abu Olba kroz palestinski grad Beit Lahiju. On je predvodio vojno krilo pomenute organizacije i, kako tvrdi izraelska armija, bio je umešan u čitav niz napada na Izraelce i planirao je nove. Demokratski front za oslobođenje Palestine preuzeo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je odgovornost za deo raketnih udara na jug Izraela.

Neposredno pred sinoćnji napad, izraelski ministar odbrane Ehud Barak naredio je da se obnovi snabdevanje električne centrale dizelom u pojasu Gaze, počev od danas.

Dizel se isporučuje preko graničnog terminala Nahal Oz koji je bio napadnut prošle nedelje. Nekoliko naoružanih Palestinaca ubacilo se na izraelsku stranu i ubilo dvojicu izraelskih civila koji su tamo radili.

Odluka o obnovi snabdevanja pala je zahvaljujući pritisku Egipta. U ovom trenutku, kako je rečeno, benzin za stanovnike pojasa Gaze neće se isporučivati. Napad na Nahal Oz izazvao je izraelski upad u centralni deo pojasa Gaze, u kome je poginulo najmanje osam Palestinaca, među kojima i dva dečaka.

U međuvremenu, izraelska štampa piše da se palestinski ekstremisti u pojasu Gaze spremaju da još jednom probiju granicu prema Egiptu zbog izraelske blokade.

Prvi put je granični zid probijen u januaru i tada je stotine hiljada Palestinaca pohrlilo u susednu arapsku zemlju da pokupuje sve što im mesecima nedostaje. Pojas Gaze od juna kontroliše islamistički Hamas, organizacija koju Izrael smatra terorističkom i nastoji da je što više izoluje.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.