Izvor: Politika, 24.Dec.2014, 09:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta će reći Fidel Kastro

Raul i Marijela Kastro izjavili su da se Kuba neće odreći svojih principa zarad ukidanja američkog embarga

Raul Kastro prvi put se saglasio sa najupornijim antikastristima i u zemlji i u SAD. Otkad je pre šest dana objavljena vest o američko kubanskom pomirenju, uspostavljanju diplomatskih odnosa i postepenom ukidanju poluvekovnog embarga, zvanična Havana tvrdi da je to definitivna pobeda Kastrovog komunizma i konačni poraz američkih aspiracija da na Kubu vrati kapitalizam. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Sa oficijelnim stavom svoje države slažu se sve disidentske grupe, većina ostarelih izbeglica nastanjenih u Majamiju i mnogi američki senatori: kastrizam je pobedio, negoduju oni. Vašington je kapitulirao i odlučio da nagradi „diktatore”.

 Senator iz Arizone i bivši predsednički kandidat republikanaca Džon Mekejn na nož je dočekao Obaminu odluku da promeni politiku prema Kubi, ocenjujući da su „naši neprijatelji nagrađeni a prijatelji iznevereni” i da SAD odustaju od svojih spoljnopolitičkih ciljeva. Sa njim se donekle slaže i najpoznatija opoziciona kubanska blogerka Joani Sančez jer nije očekivala da se izolacija Kube okonča pre nego što Kastro padne sa vlasti, dok u kubanskom restoranu „Versaj”, u prašnjavoj ulici koju u Majamiju poznaju kao Mala Havana, tvrdokorni antikastristi ljutito debatuju o najnovijim događajima i spremaju se da kazne Demokratsku stranku zbog toga što ide naruku Kastrovom režimu.

A gde je Fidel Kastro (88), kako to da se lider kubanske revolucije koji je zbog bolesti 2006. prepustio vlast svom mlađem bratu (83) još nije oglasio? pitanje je koje lebdi u vazduhu sa obe strane floridskog moreuza koji odvaja američku od kubanske obale.

Fidel je na Kubi poslednji put viđen uživo u januaru na otvaranju izložbe fotografija posvećenih kubanskoj revoluciji. Nešto kasnije, u februaru, objavljena je njegova slika sa Si Đinpingom. Predsednik Kine bio je u zvaničnoj poseti Kubi, ali je, kao i svi ostali visoki strani zvaničnici, razgovarao i sa Fidelom Kastrom, koga je posetio u njegovoj kući.

U govoru povodom normalizacije odnosa sa SAD Raul Kastro je pomenuo starijeg brata rekavši da je njegovo obećanje ispunjeno. Citirao je bratovljeve reči da će se kubanski heroji (osuđeni u SAD zbog špijunaže) vratiti kući. I vratili su se.

Još jedna članica porodice Kastro se oglasila pominjući i citirajući svog strica Fidela.

Kuba će braniti socijalističke principe i neće se vratiti kapitalizmu samo zbog toga što je pristala na normalizaciju odnosa sa SAD, izjavila je poslanica u parlamentu, ćerka Raula Kastra Marijela Kastro. Ona je dala za pravo svom stricu Fidelu Kastru što se nikad nije odrekao socijalističkih principa.

Uvek do sada, čak i kada je bolest učinila da ne može da se pojavljuje u javnosti, Fidel Kastro se javljao u svojim kolumnama objavljivanim u „Granmi”, zvaničnom listu Komunističke partije Kube. U prvo vreme ovi uvodnici najavljivani su kao „Razmišljanja komandanta”, da bi kasnije, kada je Raulu Kastru prepustio vođstvo nad partijom, bili preimenovani u „Razmišljanja druga Fidela”.

Na Kubi se ne pominje razlog za ćutanje Fidela Kastra, dok španski i američki mediji ocenjuju da je najzad Raul Kastro izašao iz senke svog starijeg brata. Retko ko misli da je Raul Kastro učinio nešto što ne bi bilo u saglasnosti sa njegovim bratom. U spoljnoj politici oni su apsolutno u dogovoru.

Kada je Raul Kastro preuzeo vlast 2006, mnogi su se pitali da li će uspeti da izvede neophodne reforme dok je Fidel živ. U aprilu 2011. na plenumu Komunističke partije zacrtani su novi ekonomski modeli i spoljna politika kako bi se reformisala neefikasna država. Dopuštena je u mnogim oblastima privatna svojina, kupovina i prodaja kola, za putovanje u inostranstvo nije više neophodna posebna dozvola, dozvoljeno je otvaranje manjih privatnih zanatlijskih i ugostiteljskih preduzeća... U februaru 2013. Raul Kastro objavio je da se neće kandidovati za reizbor kada mu 2018. istekne mandat. Za svog prvog potpredsednika imenovao je pedesettrogodišnjeg inženjera Migela Dijaza Kanela koji se javno zalaže za „efikasniji, prosperitetniji i samoodrživi socijalizam”, što znači da je zagovornik šireg privatnog preduzetništva.

Revolucija je sa Raulom Kastrom, koga američki analitičari karakterišu kao pragmatičara, ušla u novu etapu. Svi međutim znaju da je Fidel Kastro čvrsto sidro koje neće dopustiti da kubanski brod krene ka američkoj obali. I svi iščekuju da čuju šta će Fidel da kaže.

Zorana Šuvaković

objavljeno: 24.12.2014.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.