Izvor: Blic, 22.Nov.2001, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Razdor među saveznicima
Razdor među saveznicima
LONDON (Tanjug) - U poslednjih nekoliko dana u savezu Amerike i Velike Britanije tokom vojnekampanje u Avganistanu na površinu su izbile prve pukotine. Naime, dok su Amerikanci sebi za cilj zacrtali hvatanje Osame bin Ladena, koga smatraju odgovornim za napade od 11. septembra na njujork i Pentagon, Britancima je osnovni cilj uspostavljanje mira u regionu i formiranje stabilne vlade u Avganistanu. Zbog toga je odnos saveznika prema Severnoj alijansi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je dosta različit. U oblastima koje su opozicione snage 'oslobodile' od talibana brojni su izveštaji o masakrima i pogubljenjima civila i vojnika, na šta su Amerikanci spremni zatvore oči u izvršenju svojih primarnih zadataka. Novine u Velikoj Britaniji veliku pažnju ovom problemu navodeći da 'što je Severni savez bliže pobedi, to se američka i britanska politika u Avganistanu sve više razilaze', piše 'Indipendent'. Takođe problem u odnosima predstavlja i namera Džordža Buša, predsednika SAD da formira vojne sudove za teroriste. Borci za građanske slobode optužuju Buša da time kompromituje osnovna načela američke demokratije. Ipak, britanska vlada je demantovala izveštaje da postoji jaz među saveznicima. 'Ideja da postoje nesuglasice između nas i SAD prosto ne stoji', izjavio je Bi-Bi-Siju (BBC) britanski ministar inostranih poslova Džek Stro, dodajući da se britanske snage u Avganistanu nalaze pod američkom komandom. Predstavnik za štampu britanskog premijera je saopštio da je Toni Bler razgovarao telefonom sa američkim predsednikom Džordžom Bušom 20 minuta, kao i da su se zvaničnici dve zemlje složili da je 'učinjen veliki napredak u poslednjih deset dana', ali i da je jasno da se 'još mnogo toga mora učiniti'.















