Izvor: Blic, 03.Feb.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rat je poslednja opcija
Rat je poslednja opcija
Nemački kancelar Angela Merkel izjavila je da je u borbi protiv terorizma moguće upotrebiti vojnu silu, ali samo kao 'poslednju opciju'. Šef nemačke vlade upozorila je Iran da ne prekida saradnju sa UN.
Prva žena kancelar u istoriji Nemačke istakla je da treba povećati pritisak na Iran jer, kako je rekla, 'borba protiv terorizma zahteva upotrebu političke, ekonomske pa, ako je potrebno, i vojne sile, ali samo pod patronatom UN'.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Prema oceni analitičara u Berlinu, Merkelova nije imala na umu upotrebu nuklearnog oružja protiv terorista, već je mislila na konvencijalno oružje.
Članice IAEA započele su sastanak juče u Beču na kome će biti odlučeno da li će Iran zbog kršenja propisa biti prijavljen Savetu bezbednosti. Glasanje o rezoluciji čiji su tekst usaglasile svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti očekuje se danas ili u subotu. Ako rezolucija bude usvojena, Muhamed el Baradej, šef IAEA, prijaviće 6. marta Iran UN-u zbog nesaradnje. El Baradej je istakao juče da Iran ima rok od mesec dana da povrati poverenje.



















