Izvor: B92, 23.Apr.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Policijski čas i marš na palatu

Katmandu -- U Katmanduu, glavnom gradu Nepala, pojačan je policijski čas, a demonstranti najavljuju marš na kraljevsku palatu.

Pripadnici vojske i policije su dobili naređenja da pucaju kako bi sprečili da antimonarhistički demonstranti, koji protestuju već treću nedelju, dođu do kraljevske palate.

Mala grupa demonstranata okupila se jutros, osamnaestog dana protesta, u predgrađu Katmandua, pre nego što je policijski čas stupio na snagu. Opozicione političke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << partije su ponovo najavile da će kasnije u toku dana nastaviti marš ka palati kralja Gjanandre.

Juče se više od 100.000 hiljada demonstranta uputilo ka kraljevskoj palati u centru grada, za vreme policijskog časa. Policija je na dva mesta otvorila vatru na okupljene i bacala suzavac kako bi sprečila demonstrante da priđu palati. U tim sukobima sa policijom najmanje 150 osoba je ranjeno.

Kralj Nepala Gjanendra je u petak obećao da će predati izvršnu vlast, ali je opozicija ocenila da je ponuda nedovoljna, da kralj treba da preda vlast vladi narodnog jedinstva i najavila da će nastaviti ulične proteste.

Kampanja protiv monarhije koju vodi savez sedam stranaka potpuno je blokirala zemlju zbog uličnih protesta u svim mestima i generalnog štrajka kojim je obustavljeno i dopremanje hrane i goriva.

Kralj Gjanendra je u februaru prošle godine smenio vladu i preuzeo svu vlast u zemlji, obećavši da će uništiti desetogodišnju maoističku pobunu, u kojoj je poginulo preko 13.000 ljudi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.