Peking: Protiv upotrebe sile

Izvor: B92, 07.Jun.2012, 09:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Peking: Protiv upotrebe sile

Peking -- Zemlje članice Šangajske organizacije za saradnju, protive se upotrebi sile protiv Irana koji Zapad sumnjiči za pripremu proizvodnju nuklearnog oružja.

Šangajsku organizaciju čine Rusija, Kina, Kazahstan, Uzbekistan Tadžikistan, i Kirgistan.

"Svaki pokušaj da silom rešimo iransko pitanje bio bi neprihvatljiv, izazvao bi nepredvidive posledice i predstavljao pretnju stabilnosti i bezbednosti regiona i celog sveta", piše u saopštenju izdatom posle samita Šangajske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << organizacije.

Iran je jedna od pet zemalja koje imaju status posmatrača u Šangajskoj organizaciji, zajedno sa Avganistanom, koji je nedavno primljen.

Samit Šangajske organizacije u Pekingu održan je pod senkom duboke sumnje Zapada da je deo iranskog nuklearnog programa namenjen proizvodnji nuklearnog oružja.

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad koji je takođe u Pekingu, optužio je Zapad da gubi vreme pregovaranjem o iranskom nuklearnom programu, i odbio da prisustvuje pripremnim sastancima o njegovoj zemlji pre skupa zakaznog za 18. i 19. juni u Moskvi.

Vašington je ove nedelje saopštio da sa umerenim optimizmom gleda na mogućnosti potpisivanja sporazuma Međunarodne agencije za atomsku energiju i Teherana tokom nove runde pregovora idućeg petka u Beču.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je u sredu da bi uvođenje novoh sankcija Teheranu bilo u potpunosti kontraproduktivno.

Kina, jedna od važnih saveznica Irana, u više navrata je saopštila da je protiv svake upotrebe sile, a kineski premijer Ven Đibao je Ahmadinedžadu rekao da se Kina protiv toga da bilo koj zemlja Bliskog istoka dođe do nuklearnog oružja.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Peking: Protiv upotrebe sile u Iranu

Izvor: Akter, 07.Jun.2012

Zemlje članice Šangajske organizacije za saradnju, protive se upotrebi sile protiv Irana koji Zapad sumnjiči za pripremu proizvodnju nuklearnog oružja

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.