Izvor: NoviMagazin.rs, 30.Mar.2019, 14:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Niko ne treba da brine zbog Rusa u Venecueli
Ministar odbrane Venecuele Vladimir Padrino rekao je da "niko ne treba da se brine" zbog dolaska ruskih vojnika u tu zemlju, što su SAD ocenile kao "provokaciju", a opozicija osudila.
"Za koga je tajna da Venecuela od 2001. ima vojno-tehničku saradnju s Rusijom? Niko ne treba da se brine. Jednostavno sarađujemo", rekao je juče Padrino u obraćanju koje je prenosila državna televizija.
Karakas i Moskva su potpisali sporazum o vojnoj saradnji u vreme pokojnog predsednika >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Venecuele Uga Čavesa.
Dva ruska vojna aviona su u subotu sletela na međunarodni aerodrom u Karakasu, s vojnicima i opremom. "To je saradnja ravnopravnih strateških partnera, Rusije i Venecuele. Mi bismo želeli da sarađujemo sa SAD, ali pošto nismo robovi (...) to nije moguće", naveo je general Padrino, koji je prisustvovao ruskom otvaranju centra za obuku pilota helikoptera u saveznoj državi Jarakuj.
Opozicioni lider Huan Gvaido, koji se u januaru na mitingu proglasio za predsednika države, osudio je dolazak ruskih trupa, jer to, prema njegovom mišljenju, predstavlja kršenje ustava.
SAD su juče ponovo upozorile Rusiju da ne šalje vojnike u Venecuelu i ponovile svoju odlučnost da brane svoje interese i interese "partnera" u regionu.
Između Vašingtona koji zahteva odlazak predsednika Venecuele Nikolasa Madura i Moskve koja optužuje SAD da u Venecueli žele da organizuju "državni udar" već više dana se čuju sve teže reči.
Rusija je u četvrtak od predsednika SAD Donalda Trampa, koji je Moskvi poručio da napusti Venecuelu, zahtevala da je "poštuje" i da se ne meša u odnose Moskve i Karakasa.





