Izvor: B92, 09.Mar.2009, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Kina neće biti demokratija"
Peking -- Predsednik kineskog parlamenta Vu Banguo odbacio je mogućnost da Kina usvoji parlamentarnu demokratiju zapadnog tipa.
"Ni u kom slučaju ne možemo da kopiramo zapadni sistem", rekao je Vu u obraćanju parlamentu. "Mi nikada nećemo primeniti višepartijski sistem, podelu na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast ili sistem sa dva predstavnička doma", rekao je on na godišnjem plenarnom zasedanju Nacionalne skupštine.
Vu je rekao da je kineski sistem sistem >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << saradnje i političkih konsultacija, pod rukovodstvom Kineske komunističke partije, a ne zapadni višepartijski sistem.
Vu Banguo je zvanično, po hijerarhiji Komunističke partije, druga ličnost u zemlji, posle predsednika Hu Đintaoa, iako je de fakto drugi najznačajniji čovek premijer Ven Điabao.





