Internet preti ugroženim vrstama

Izvor: Glas javnosti, 22.Mar.2010, 07:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Internet preti ugroženim vrstama

DOHA - Internet predstavlja jedno od najrasprostranjenijih sredstava u ilegalnoj trgovini ugroženim vrstama, upozorile su u Dohi organizacije za zaštitu životinja.

Sastanak država članica Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES), na kojem učestvuju predstavnici iz 175 zemalja, održan je juče u Dohi.

- To je jedan od najvećih izazova s kojim je suočen CITES. Internet postaje vodeći faktor u svetskoj trgovini zaštićenim vrstama - upozorio je >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << predstavnik Međunarodnog fonda za dobrobit životinja Pol Tod.

Taj fond sproveo je nekoliko istraživanja o ilegalnoj trgovini na internetu i utvrdio da se hiljade životinjskih i biljnih vrsta prodaje na aukcijskim sajtovima, internet oglasima i putem "četa", uglavnom u SAD, ali i u Evropi, Kini, Rusiji i Australiji.

Ilegalno se uglavnom trguje slonovačom, ali i egzotičnim pticama i retkim proizvodima, kao što su napitak od tigrove kosti i krzno zaštićenih životinjskih vrsta, poput polarnih medveda i leoparda.

Zemlje bi trebalo i da se izjasne o predlogu SAD i Švedske da se novim merama reguliše trgovina crvenim koralima, od kojih se pravi skup nakit koji se prodaje, takođe putem Interneta širom sveta, zbog čega je ta vrsta postala ugrožena.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.