Indija: Bombaški napadi u Mumbaju

Izvor: B92, 13.Jul.2011, 22:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Indija: Bombaški napadi u Mumbaju

Mumbaj -- Preko 20 osoba nastradalo, a stotinjak ranjeno, u tri skoro istovremene eksplozije na prometnim lokacijama u indijskom gradu Mumbaju.

Napade je osudio premijer Indije Manmohan Sing.

Indijski ministar unutrašnjih poslova Palanijapan Čidambaram rekao je da su eksplozije bile "koordinisani teroristički napad" i pozvao građane Mumbaja i narod u celoj zemlji da ostanu mirni.

Indijska novinska agencija PTI izvestila je, citirajući zamenika državnog ministra >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Adžitu Pavara, da je u napadima poginula najmanje 21 osoba.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je ranjeno 113 ljudi, od kojih su mnogi zadobili teže povrede, preneo je AFP.

Indijski premijer Sing oštro je osudio seriju bombaških napada.

"Pozivam ljude u Mumbaju da ostanu mirni i pokažu jedinstvo", navedeno je u saopštenju premijera.

Bombe su eksplodirale u periodu od 15 minuta, u četvrtima na jugu grada, u istoj oblasti gde je izveden bombaški napad u novembru 2008. godine, kada je ubijeno 166 ljudi.

"To je drugi napad na srce Indije, drugi napad na Mumbaj", izjavio je državni ministar Pritviraj Čavan koji je, rečima da je to "udar na indijski suverenitet", nagovestio mogućnost spoljne umešanosti u napad.

Prva bomba je eksplodirala u četvrti Dadar, druga na čuvenoj pijaci dragog kamenja Zaveri bazaru, a treća u poslovnoj četvrti Opera haus, prenele su agencije.

Sve tri lokacije su veoma prometne, a napadi su izvedeni u vreme kada je na ulicama najveća gužva pošto se ljudi vraćaju s posla.

Niko još nije preuzeo odgovornost za napade, a dve islamističke grupe u koje se prvo posumnjalo su Indijski mudžahedini i pakistanska organizacija Laškar-e-Taiba, koja se smatra odgovornom za terorističke napade u Mumbaju 2008.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.