Izvor: B92, 04.Maj.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Češka: Zakon o odšteti

Donji dom paralmenta Češke usvojio je zakon o odšteti za žrtve interevencije snaga Varšavskog pakta.

Za zakon je glasalo 149 od 189 poslanika, a 40 poslanika iz stranke nekadašnjih komunista bilo je uzdržano. Prema odredbama Zakona, sve osobe koje su povređene ili silovane u akcijama pet okupacionih armija od 20. avgusta 1969. do 27. juna 1991. i članovi porodica poginulih u tom periodu imaju pravo na odštetu od oko 5.000 evra. Zakon prethodno treba da odobri predsednik.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Donji dom je prethodno usvojio zakon krajem februara, ali ga je Senat, gornji dom, odbacio 31. marta pošto su senatori smatrali da bi odšteta trebalo da bude oko 14.000 evra.

Oružane snage članica Varšavskog pakta, to jest SSSR-a, Poljske, Mađarske, Bugarske i Istočne Nemačke, ušle su u Čehoslovačku u avgustu 1968. kako bi zaustavile demokratski pokret "Praško proleće". Poslednje snage Pakta napustile su zemlju u junu 1991.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.