Izvor: Blic, 15.Okt.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Antiamerički protesti od Turske do Indonezije

Antiamerički protesti od Turske do Indonezije

KALKUTA/DŽAKARTA/ISTANBUL (Agencije) - Antiamerički protesti ponovo su juče organizovani u Indiji, Indoneziji i Turskoj sa zahtevima da se zaustavi bombardovanje Avganistana. Oko 70.000 osoba učestvovalo je u indijskom gradu Kalkuti, u do sada najvećim demonstracijama protiv SAD. Proteste u prestonici države Zapadni Bengali organizovala je koaliciona vlada Levoga fronta, a na njima su učestvovale levičarske grupe i sindikati, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kao i intelektualci i studenti.

U Džakarti je indonežanska policija uhapsila 65 demonstranata i time jasno dala znak da stupa u akcije protiv radikalnih muslimanskih grupa koje organizuju male ali burne antiameričke demonstracije.

Na kapijama azijskog kontinenta, u turskom gradu Istanbulu, policija je juče rasterala oko 300 levičarskih učesnika antiameričkih demonstracija. Turski ministar odbrane Sabahatin Čakmakoglu rekao je juče da će doprinos Turske biti isključivo u pružanju vojne obuke antitalibanskoj opoziciji Severnoj alijansi, prenosi AP. Na jugu zemlje u vojnoj bazi Indžirlik, koju koriste američke vojne snage za napade na Irak, juče se okupilo oko 200 demonstranata, zahtevajući njeno zatvaranje.

Jedan demonstrant je ubijen, a više je ranjeno kada su, tokom antiameričkih demonstracija u pakistanskom gradu Džakobabadu, snage bezbednosti pucale na masu. Vojni specijalci su otvorili vatru kada je oko 3.000 demonstranata pokušalo da se uputi ka aerodromu koji koriste američke snage, pošto su u centru grada kamenovali železničku stanicu. U sukobu je povređeno najmanje 12 ljudi, među kojima je i jedan policajac.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.