Izvor: Mondo, 02.Feb.2018, 20:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stotka u košu crveno-belih u Vitoriji, u jednom od njihovih najslabijih nastupa ove sezone.

Uskoro opširnije...

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, pobeda Baskonije 103:86 -

40' 103:86 Enis pogađa svoju četvrtu trojku iz pet pokušaja, a Davidovac pravi četvrtu nesportsku grešku Zvezde. Sapleo je Grejndžera.

38' 101:81 Alimpijević utrčava u teren dok objašnjava svojim igračima kako da se postave u odbrani, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << ali te instrukcije ne pomažu. Šengelija polaganjem probija "stotku" i vraća prednost Baskonije na 20 razlike.

37' 93:77 Nikola Jovanović zakucava i postiže svoje prve poene na utakmici. Enis je potom promašio polaganje, a Grejndžer to kaznio hicem sa distance.

36' 91:75 Jovanović faulira Šengeliju, a Gruzijac koristi slobodna bacanja da prekine niz gostiju.

36' 90:75 Ročesti pogađa trojku, a Pedro Martinez reaguje tajm-autom.

35' 90:72 Davidovac pogađa trojku, pa pravi faul kojim Zvezda koristi bonus.

34' 90:69 Ročesti je rotirao sa igrača koji je upravo postigao šestu trojku večeras. Sa Meta Dženinga (18 poena).

34' 87:67 Trojka Nemanje Dangubića, kao odgovor na vezane hice domaćina. Nikola Jovanović prvi put je večeras ušao u igru.

33' 87:64 Džening pogađa uzastopne trojke, za maksimalnih 23 poena prednosti. Alimpijević traži tajm-aut.

33' 81:64 Tečni, precizni napadi Baskonije traju celo veče. Domaćin je tako već sakupio 23 asistencije.

32' 77:62 Lesor snažno kreće u prodor i pogađa uz faul.

31' 77:59 Za start poslednjeg kvartala, faul Davidovca i poeni Poarjea.

- kraj treće četvrtine -

30' 75:59 Lagano zakucavanje Šengelije, pa prodor Bjelice kroz odbranu Baskonije za "minus 16". Tom razlikom ekipe odlaze na pauzu.

28' 73:57 Bjelica zakucavanjem rešava konfuznu situaciju, a Džening odgovara mirnom trojkom. Igra se u mirnom ritmu u ovim trenucima.

28' 70:55 Loš napad Zvezde, pa poeni Boboe šutem kraj čeone linije. Ekipe odlaze na tajm-aut pred finiš ove deonice.

27' 68:55 Enis igra sa velikim samopouzdanjem. Podigao se na šut sa devet metara i pogodio. Može li Zvezda da odbrani ovu trojku?

26' 68:52 Ponovo ista slika. Trojka Zvezde (Lazić), pa brzi poen Baskonije (Šengelija).

25' 66:49 Bjelica asistira Omiću, koji poentira o tablu i ubacuje svoj šesti poen. Odmah potom, još poena Baskonije sa linije penala (Tima).

24' 64:47 Omić asistira Dobriću, a on pogađa trojku iz ćoška. Ipak, "jedan na jedan" napad Baskonije opet je nerešiv za Zvezdu, pa Ročesti faulira Bobou dok je Francuz poentirao o tablu.

23' 61:44 Baskonija u svojim napadima insistira na igri "jedan na jedan", što sada Grejndžer koristi da iznudi još jedan faul Dangubića i penale.

23' 59:44 Ročesti u bori sa Grejndžerom iznuđuje faul i dva slobodna bacanja.

22' 59:42 Dok Janković odlazi u svlačionicu, Vojtman pogađa prve poene za domaće u nastavku. Grejndžer i Boboa potom polaganjima donose maksimalnih "plus 17" Baskonije. Alimpijević traži tajm-aut.

22' Janković snažno zausavlja Vojtmana u reketu i drugim nesportskim faulom završava utakmicu. "Sekirica" mu je drugi pregrub prekršaj večeras i zbog nje završava utakmicu. Bjelica se vraća na parket.

21' 53:42 Prvi šut u nastavku pogađa Ročesti. Odbrana crveno-belih na startu nastavka nagoveštava više kontrole u tom segmentu.

Strelci:

Baskonija: Vildoza 2, Tima 2, Vojtman 4 (4 as), Uertas 5, Boboa 16, Džening 6, Grejndžer 2 (4 as), Poarje 4, Šengelija 4, Garino 8.Timski: 14/23 za dva, 5/13 za tri, 18 skokova, 16 asistencija, 3 ukradene, 3 izgubljene lopte.

Zvezda: Dangubić 7, Davidovac 5, Dobrić 2, Janković 2, Ročesti 2, Omić 4, Lesor 4, Enis 14 (2/3 za tri). Timski: 10/18 za dva, 4/11 za tri, 13 skokova, 9 asistencija, 2 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

- poluvreme, 53:40 -

20' 53:40 Ročesti nalazi Omića, koji ne stiže na vreme u svoj reket, što Boboa kažnjava. Janković potom uz zvuk sirene ponovo blokira igrače Baskonije i sprečava ih da dodatno povećaju svoj ionako zaista veliki broj poena.

19' 49:38 Janković se muči da pogodi zicer večeras, ali je ovog puta promašio uz faul. Potom je iskoristio oba penala.

18' 49:36 Bjelica faulira Poarjea pri zakucavanju, pa izlazi iz igre. Janković je opet na parketu.

17' 48:36 Bjelica ne može ništa da pogodi, ali može Enis! Još jedna trojka. Veoma dobro funkcioniše napad crveno-belih, ali odbrana škripi i škripi.

16' 43:33 Trojka Enisa uz faul! Iskoristio je potom i slobodno bacanje.

15' 43:29 Dilan Enis pogađa uz faul, ali na drugoj strani Baskonija ne prestaje da poentira i da kažnjava lošu odbranu Zvezde.

14' 41:26 Davidovac pogađa svoju prvu trojku, a Dangubić kao "libero" povlači Garina i takođe pravi nesportski prekršaj. Tajm-aut.

14' 38:23 Lesor koristi dva penala, a Alimpijević vraća Enisa na parket umesto Ročestija.

13' 36:21 Šengelija je nerešiv za Jankovića, pa će Bjelica nazad na parket posle nedosuđenog faula na Lesoru. Francuz je sapleten, Šengelija je već podigao ruku da prizna prekršaj, ali se sudije nisu oglasile.

12' 34:19 Šengelija beži Jankoviću i poentira uz faul. Novo najveće vođstvo Baskonije. Sva tri faula crveno-belih u ovoj četvrtini bila su za slobodna bacanja domaćih.

11' 32:19 Džening postiže svoju prvu trojku, za već 32. poen domaćih.

11' 29:19 Ročesti počinje poenima, ali već u narednom napadu pravi veliku grešku i dodaje loptu odbrani Baskonije. Odmah potom, Janković takođe pravi loš potez i nesportski faulira Uertasa.

- kraj prve četvrtine, 27:17 -

10' Druga Jankovićeva rampa večeras, uz zvuk sirene.

9' 25:17 Buđenje crveno-belih. Ročesti je u kontri o parket dodao Davidovcu, koji je bio brži od čuvara.

8' 25:15 Garino kreira seriju domaćih 12:0, Dobrić i Omić reaguju, a Uertas poentira sa distance. Crveno-belima je hitno potrebna čvršća odbrana.

7' 20:11 Boboa je u neverovatnom ritmu. Postigao je 14 poena za manje od šest minuta. Ekspresna serija Baskonije 9:0.

5' 11:11 Enis krade loptu, utrčava u reket i iznuđuje prekršaj Boboe. Prvo izjednačenje.

5' 11:9 Dangubić je u odličnom ritmu. Pogodio je prvu Zvezdinu trojku.

4' 11:6 Enis odlično prodire i postiže svoje prve poene. Na drugoj strani Boboa prvi put promašuje, ali Poarje popravlja taj promašaj ofanzivnim skokom i zakucavanjem. Ekipe odlaze na prvi tajm-aut.

3' 9:4 Lazić, pa Bjelica ne pogađaju šuteve za izjednačenje, dok Boboa postiže i svoj deveti poen za manje od tri minuta. Alimpijević reaguje uvođenjem Enisa umesto Ročestija.

2' 7:4 Boboa sada uzastopno pogađa za dva poena, a Bjelica na drugoj strani asistira Lesoru za snažno zakucavanje.

1' 3:2 Boboa ubacuje trojku u četvrtoj sekundi utakmice, Dangubić odgovara prodorom posle ofanzivnog skoka Lazića.

Startne petorke:

Baskonija: Boboa, Grejndžer, Tima, Malmanis, Poarje

Zvezda: Ročesti, Lazić, Dangubić, Bjelica, Lesor

- Džejms Feldin prvi put je u sastavu od kada se povredio protiv Makabija pre dve nedelje.

Sudije: Boris Rižik (Ukrajina), Elijas Koromilas (Grčka), Seržo Silva (Portugal)

Baskonija (9-11) - Zvezda (8-12).

Srpski šampion ove večeri igraće u Španiji, na parketu na kojem je Zvezda tri puta pobedila u prethodne četiri i po godine.

Nakon uspeha u utakmicama protiv Olimpijakosa i Partizana, tim Dušana Alimpijevića otputovao je u "Fernando Buesa" sa željom da se izjednači sa domaćinom i da nastavi niz dobrih rezultata.

U najavi utakmice, trener Zvezde povrdio je da Pero Antić i Marko Kešelj neće moći da nastupe zbog povreda, pa je u poslednjem trenutku u avion za Baskiju ušao rekonvalescent Džejms Feldin, koji je poslednji put igrao 18. januara, na gostovanju Makabiju.